Almanya’da Neonaziler iç savaş hazırlığında

200220182006508837616

Almanya’da aşırı sağ tehlikesi hızla büyüyor. İç istihbarat teşkilatının ‘Welt am Sonntag’ gazetesine yaptığı analize göre aşırı sağcı gruplar, yeniden örgütleniyor ve iç savaş hazırlığı yapıyor.

Bu konuda istihbaratın elinde önemli deliller var. Şiddet yanlısı aşırı sağ kişi ve gruplar giderek aktifleşiyor. Aralarında hiç tanınmayan kişiler var. Çoğunluğu 30’lu yaşlarda ve erkek. İçlerinde Alman ordusunda görevli askerler ve polisler de var.

Küçük aşırı sağ gruplar kendi aralarında internet aracılığıyla anlaşıyor. Sosyal medya üzerinden örgütleniyorlar.

Aşırı sağ terör düşüncelerinin ana konuları ise kamuoyununun en yoğun tartıştığı iltica, göç ve İslam. Bombalı saldırı antrenmanları yapıyorlar.

Tehlikeli aşırı sağ grupların yeniden örgütlendiğinin en açık örneği Chemnitz kentinde ortaya çıkarılan, yabancılara, politikacılara ve gazetecilere saldırı hazırlığı içindeki ‘Revolution Chemnitz – Chemnitz İhtilali’ adlı örgüt. Sekiz kişi halen tutuklu.

Diğer bir örnek ise Alman ordusundaki subay Franco A. olayı. Franco A. ve ağı hakkındaki soruşturma yürüyor. Üsteğmen Franco A., Viyana havalimanında mermi yüklü bir silahı tuvalete saklarken yakalanmış, yapılan aramada Suriyeli sığınmacı kimliğinde liberal ve sol politikacılara karşı saldırı hazırlığı yaptığı bir liste bulunmuştu.

Bu liste sonrası Alman ordusunda Nazi yapılanmalar konusu gündeme gelmişti. Alman Savunma Bakanı Ursula Gertrud von der Leyen konunun üzerine gitmeye çalıştıysa da Alman ordusunun direnciyle karşılaşmıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın