Aşırı sağcı İsrailliler, Filistinlilerin aracına saldırdı

aşırı sağcı israilliler

Aşırı sağcı İsrailliler, Batı Kudüs’te Filistinlilerin aracına taş, cop ve kesici aletlerle saldırdı

Aşırı sağcı İsrailliler Filistinlilerin bulunduğu araca taş cop ve kesici aletlerle saldırdı. Yerel kaynaklar dün akşam Batı Kudüs’te İsrail polisini protesto için toplanan bir grup aşırı sağcı Yahudi’nin, araçla bölgeden geçen Filistinlilere saldırdığını bildirdi. Aşırı sağcı İsrailli grup, içinde iki Filistinlinin bulunduğu araca saldırdı. Saldırganlar, aracın kapısını açıp içindekileri darp etmeye çalıştı. Filistinlilerden biri yapılanlara karşı koyarak araçtan indi. Filistinliler saldırganlara bağırarak tepki gösterdi. Daha sonra araca binerek bölgeden uzaklaştılar. İsrail medyası, dün akşam yaşanan saldırının görüntülerini verirken saldırıya uğrayan Filistinlilerin kimliğinin henüz öğrenilemediğini bildirdi. İsrail polisi, dün akşam radikallerin Batı Kudüs’ün çeşitli bölgelerinde protesto düzenlediğini açıkladı. Yaşanan arbede ve şiddet olaylarına karşı polisin harekete geçtiği belirtildi.

Aşırı sağcı İsrailliler araçlarda hasara neden oldu

Aşırı sağcı İsrailliler Filistinlilerin araçlarına saldırdıktan sonra İsrail polisi açıklamada bulundu. Açıklamaya göre radikal grubun polise ve bölgede bulunan toplu taşıma ve özel araçlara saldırdığı, araçlarda ve altyapıda hasara neden oldukları söylendi. Ayrıca göstericilerin, çeşitli bölgelerde yolları kapattığı, çöp konteynırlarını ateş verdiği, motosiklet kullanan bir polisin de taşla elinden yaralanmasına neden olduğu kaydedildi. Şiddet olaylarına karışan 20 eylemcinin gözaltına alındığı aktarıldı. Aşırı sağcı İsrailliler, geçen hafta, Batı Şeria’da İsrail polisinin kovalamacası sırasında bir yerleşimcinin hayatını kaybetmesini protesto için çeşitli bölgelerde gösteriler düzenliyor.

Yahudi yerleşimciler Filistinlilere karşı hak ihlali yapıyor

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail’in Filistinlilere yaptığı hak ihlallerine ilişkin açıklama yapmıştı. Mladenov, “İsrail’in bu kabul edilmez, korkunç olayla ilgili ivedilikle bağımsız bir şekilde inceleme yapması gerekir” diye konuşmuştu. Mladenov, özellikle çocukların uluslararası hukuka göre özel koruma hakkına sahip olduklarını hatırlatıp şiddetten korunmaları gerektiğini belirtmişti. İsrail güçlerinin zulmü yetmeztmiş gibi Yahudi yerleşimciler de Filistinlilere zulmediyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere karşı hak ihlalleri yapıyor. Filistinlilere nefes aldırmıyorlar. Filistinlerin bahçelerini yakıp yakıyorlar. Tek geçim kaynaklarını ellerinden alıyorlar.

Benzer gönderiler