Avrupa’da Müslümanlara saldırı 5 yılda sistematik olarak artıyor

resized_b3338-36e44f06ibrahimaltaymin11170x779

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki Müslümanların büyük çoğunluğu giderek artan ayrımcılık ve tacize maruz kalıyor.

AB Temel Haklar Ajansı (FRA), Müslüman göçmenler ve onların AB ülkelerinde doğan çocuklarının yaşadıklarını araştıran bir anket yaptı.

Ekim 2015-Temmuz 2016 döneminde yapılan, 10 bin 527 kişinin katıldığı ankete göre, dinleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalanların oranı son 5 yılda yüzde 10’dan yüzde 17’ye çıktı. Hollanda’da ise bu oran yüzde 30 ile Avrupa’nın en yükseği oldu.

Ayrıca Müslümanların yüzde 42’si, göçmen ya da etnik kimliği nedeniyle polis tarafından durdurulduğunu kaydetti. Katılımcıların yüzde 27’si, dinleri sebebiyle son 12 ayda sözlü tacize, yüzde 2’si de fiziksel saldırıya uğradığını aktardı.

Çalışma, AB’deki Müslümanların büyük çoğunluğunun, tüm bu yaygın ayrımcılık ve tacizlere rağmen demokratik kurumlara çok güvendiğini de ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 76’sı kendilerini, yaşadıkları ülkelere güçlü şekilde bağlı hissettiğini belirtti.

Ankete katılan her 10 kişiden 9’u, gayrimüslim arkadaşı olduğunu, yüzde 92’si de farklı dinlerden komşularıyla rahat iletişim kurabildiğini ifade etti.

FRA Direktörü Michael O’Flaherty, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Anket sonuçlarımız, Müslümanların toplumlarımıza entegre olmadığı iddiasının gülünç olduğunu gösteriyor.

Aksine, bu kesimde demokratik kurumlara duyulan güvenin genel ortalamanın üstünde olduğunu görüyoruz.” dedi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın