Avrupa’nın en ırkçı koalisyonu Avusturya’da göreve başladı

75

Muhafazakar Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) kuracağı koalisyon hükümeti pek çok bakımdan Avusturya siyasetini tamamen yenilemeye ve hatta Avrupa Birliği (AB) içinde de önemli etki yapmaya aday.

Seçimlerden birinci parti olarak çıkan ÖVP’nin genel başkanı Sebastian Kurz ve FPÖ lideri Heinz-Christian Strache arasındaki koalisyon görüşmeleri sonrası yeni hükümette içişleri ve savunma bakanlıkları sürpriz bir şekilde aşırı sağcı partiye bırakılıyor. Bu ise Avusturya’da bundan böyle tüm silahlı kuvvetlerin, ordu ve polis gücünün ve de istihbarat teşkilatının popülist milliyetçi parti kadroları tarafından yönetileceği anlamına geliyor.

Yeni hükümetteki sürprizler bununla da sınırlı değil. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ÖVP’ye bağlı siyasetçiler tarafından yönetilen Avusturya diplomasisi de, aşırı sağcı partinin eline geçiyor. Faşist parti FPÖ, Karin Kneissl’in Avusturya Dışişleri Bakanı olacağını açıkladı. Kneissl, Avusturya kamuoyu tarafından iyi tanınan ünlü bir gazeteci ve İsrail’e yakınlığıyla bilinen bir Orta Doğu uzmanı.

Yeni hükümet programında en belirgin değişikliklerden biri de mültecilerle ilgili. Avrupa’ya yönelik mülteci akımına ve Avusturya’daki islama karşı yıllardır en sert önlemlerin alınmasını talep eden FPÖ’nün etkisi bu alanda da kendini hissettiriyor. Program, madde madde mültecilerin hareket imkânlarının ve haklarının nasıl kısıtlanacağını ele alıyor.

Bundan böyle,

Avusturya’ya iltica başvurusu yapan mültecilerin cep telefonlarına ve üzerlerindeki paraya el konulacak. El konulan para, mültecilerin daha sonraki harcamaları için kullanılacak. Telefonlarından ise şimdiye dek kimlerle ilişkide oldukları araştırılacak. İslami örgütlerle bağlantıları soruşturulacak.

-Mültecilere yapılan parasal yardımlar iyice azaltılacak. Mültecilere aylık 300 Euro civarında bir yardımda bulunulacak. Gıda ve giysi gideri olarak para değil, ayni yardım yapılacak, yani mülteciye para yerine gıda maddesi ve kıyafet verilecek.

-Mülteci akımının durdurulması ve azaltılması için önlemler alınacak, sınırlar güçlendirilecek.

-Polis teşkilatı derhal takviye edilecek. 2300 yeni polis memuru alınacak. Güvenlik güçlerinin “Siyasi İslam’a ve teröre karşı” daha iyi mücadele edebilmesinin yolları aranacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin