Avrupa’ya çağrı: “Mısır, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’e silah satma”

Aralarında Bahreyn İnsan Hakları ve Demokrasi Enstitüsü, Bahreyn İnsan Hakları Merkezi, Körfez İnsan Hakları Merkezi, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve İtalyan Sivil Özgürlükler ve Haklar Platformu’nun da olduğu 14 insan hakları kuruşu Batılı devlet ve hükümet liderlerine açık bir mektup yazarak Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Körfez ülkelerine yapılan silah transferlerin insan hakları savunucuları ve muhalifleri sindirmek ve gözetlemek için kullanıldığına dikkat çekti.

İnsan hakları kuruluşları tarafından yayınlanan bildiride, AB ülkelerinde üretilen gözetleme ve takip ekipmanlarının başta Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan’da muhalefeti sindirmek için kullanıldığı belirtilerek AB ülkelerine bu ülkelere yaptıkları satışları gözden geçirmeleri çağrısı yapıldı.

Raporda yer alan bazı ilginç ayrıntılar ise şöyle:

Denetleme ve gözetleme ekipmanı alımı için 2014’ten bu yana AB ülkelerine yapılan 317 başvurunun sadece 14’ü reddedildi. Aralarında İtalya ve Fransa’nın da olduğu 14 AB üyesi ülke, ihraç ettikleri elektronik gözetleme ekipmanların özelliklerini ve miktarlarını kamuoyuyla paylaşmıyor.

İngiltere’nin en büyük silah üreticisi BAE Systems insan hakları ihlallerinin norm haline geldiği Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn, Ürdün ve Cezayir gibi ülkelere tüm internet trafiğini takip ve kontrol edebilecek sistemler sattı.

Raporun yayıncısı kuruluşlar özellikle Mısır’a Danimarka, Fransa ve İtalya gibi AB üyesi ülkeler tarafından satılan silahların darbeden bu yana binlerce kişiyi yargısız infaz eden ve tüm muhalefeti bastıran Sisi rejimini güçlendirmekten başka bir işe yaramadığını söyledi.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın