Avusturya’da nefret suçu raporu: 2 bin vaka görüldü

avusturya-nefret-suçu

Avusturya’da nefret suçu raporu yayımlandı

Avusturya İçişleri Bakanlığı ülkedeki nefret suçlarına yönelik bir rapor yayımladı. Hazırlanan Nefret Suçu Raporuna göre, ülkede Kasım 2020-Nisan 2021 arasında bin 936 nefret suçu işlendi. Ülkede İslam düşmanlığı, antisemitizm ve Nazi propagandası ciddi şekilde arttı. Avusturya İçişleri Bakanlığının hazırladığı ve ülkede ilk defa yayımlanan Nefret Suçu Raporu kamuoyuyla da paylaşıldı. Raporda, söz konusu çalışma için polisin iki yıllık eğitimden geçtiğinin ve raporun hazırlanmasına akademisyenlerin de katkı sağladığının altı çizildi. Ülkede Kasım 2020-Nisan 2021’de 1936 nefret suçunun işlendiği aktarılan raporda, nefret suçu işleyenlerin büyük çoğunun genç Avusturyalılardan oluştuğuna dikkat çekildi. Raporda, en çok etnik köken, dünya görüşü ve ten rengi nedeniyle nefret suçuna maruz kalındığı bildirilerek, İslam düşmanlığı, antisemitizm ve Nazi propagandasında da önemli artış görüldüğü vurgulandı.

avusturya-nefret-bin
Avusturya’da 6 ayda yaklaşık 2 bin nefret suçu işlendi

Avusturya’da nefret suçları arttı

Hangi nedenle olursa olsun nefret suçunun demokratik toplumlarda yerinin olamayacağının altının çizildiği raporda, nefret suçunun ciddi bir durum olduğu, güvenlik güçlerinin bunu önemsediği ve suçluları yakalamak için çaba sarf ettiği belirtildi. Ülkede 6 aylık zaman diliminde işlenen nefret suçlarının kayıt altına alındığı raporun henüz tamamlanmadığı, raporun tamamlanmasıyla Avusturya’da nefret suçu olgusunun daha iyi anlaşılacağı vurgulandı.

Avusturya’da İslam karşıtı ırkçı söylemler de arttı

İnsan hakları üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşu SOS Mitmensch, Avusturya’da video konferans yöntemiyle düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “2020 Avusturya Siyasetinde Müslüman Karşıtı Irkçılık Raporu”nu kamuoyuna bildirdi. Sivil toplum kuruluşunun Basın Sözcüsü Alexander Pollak, basın toplantısında yaptığı bu konuşmada, 2020 yılında 2019 yılına yıla göre ülke siyasetinde Müslümanları hedef gösteren ırkçı söylem ve kampanyaların artarak 2 katına çıktığını belirtti. Avusturya’da Müslümanları hedef gösteren ırkçı söylemlerin birçok kişi veya siyasi partilerce yapıldığını söyleyen Pollak, “Avusturya’da 2020’de olduğu kadar Müslümanlara yönelik bu denli yoğun siyasi kışkırtmayı daha önce yaşamamıştık.” dedi. Hükümet ise ülkede artan ırkçılık ve İslam karşıtlığını hiçbir şekilde gündemine almazken, bu alanda çalışma yürüten kuruluşlara da herhangi bir destekte bulunmadı. Pollak, koronavirüs salgınını kullanarak Müslümanların hedef alındığını işaret ederken, siyasi partiler ve kişiler tarafından Müslümanlara yönelik ırkçı söylemler için Covid-19’un araç haline getirildiğini de vurguladı.

Benzer gönderiler