BAE-İsrail normalleşme anlaşması Kuzey Afrika’da da tepkiyle karşılandı

bae-zayed

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında varılan normalleşme anlaşması Libya, Tunus ve Fas’ta tepkiyle karşılandı.

Libya: “BAE ihanet etti”

Libya Başkanlık Konseyi Üyesi Abdurrahman Şatır, BAE’nin İsrail ile ilişkilerde normalleşme konusunda anlaşmaya varmasına ilişkin “Onlarca yıldır savunduğumuz Arap Birliği hayalini ortadan kaldırdı” değerlendirmesini yaptı.

Şatır, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, BAE-İsrail anlaşması üzerine, “Bazı Arap liderler bu hayale (Arap Birliği) ihanet ettiler ve koltuklarını korumak için Arap Baharı’nı İsrail ve Amerika’ya kurban verdiler.” ifadelerini kullandı.

Tunus: “BAE siyonistlerin yanında yer aldı”

BAE-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesi yönünde varılan anlaşmaya Tunus’tan da tepki geldi. Tunus’un Nahda Hareketi bunu Filistinlilere karşı açık bir saldırı olarak niteledi.

Normalleşme anlaşmasını şiddetle kınayan Nahda, anlaşmayı Arap ve İslam dünyasının resmi ve halk olarak ulaştığı ortak kararın dışına çıkmak, siyonist ve gayrimeşru yerleşimci sömürgecilerin yanında yer almak olarak kabul ettiğini açıkladı.

Nahda, Filistin davasının yanında yer alan Tunus diplomasisine böyle tehlikeli bir adıma karşı açık bir tavır alınması çağrısı yaptı.

Fas: “BAE yöneticileri siyonist suça ortak oldu”

Fas’taki Ulusal İslam Kongresi, BAE-İsrail normalleşme anlaşmasını büyük bir ihanet olarak değerlendirdi.

Sivil toplum kuruluşu olan Kongre yayımladığı yazılı açıklamada, BAE yöneticilerinin takibata alınması ve siyonist teröristler gibi yargılanması çağrısında bulundu.

“BAE yöneticileri, bu yaptıklarıyla siyonistlerin suçlarına ortak olduklarını ilan ediyor” denilen açıklamada, BAE’nin böyle bir anlaşmaya ilişkin hiçbir sıfatlarının olmadığı, Filistin adına söz etmeleri konusunda kimsenin onlara görev vermediği ve onların buna da ehil de olmadıkları vurgulandı.

Açıklamada, ümmetin tüm resmi ve halk oluşumlarına Filistin davasını destekleme çağrısı yapıldı.

Ayrıca, BAE ile İsrail arasında varılan normalleşme anlaşmasına herhangi bir destek ve onayın suç ve büyük bir ihanet olarak kabul edilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın