Batı’nın PKK’yı silahlandırması gelecekte büyük çatışmaları doğuracak

abd asker

Alman Ortadoğu uzmanı Peter Neumann, Ortadoğu’nun DEAŞ’ın yenilmesinin ardından da huzura kavuşmayacağını belirterek, Kürt sorununa dayanan yeni ve daha büyük çatışmaların yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Londra Üniversitesi’ne bağlı King’s College uzmanlarından Neumann, Alman “Neue Osnabrücker Zeitung” gazetesine verdiği demeçte, şu an Rakka’da DEAŞ’a karşı savaşan Kürt birliklerinin Batı’nın da terör örgütü olarak gördüğü PKK’ya bağlı olduğuna dikkat çekerek, “PKK’nın Batı tarafından desteklenip eğitildiğini ve silahlandırıldığını kabul etmek gerekiyor” ifadesini kullandı.

Neuman, “en sonunda Suriye’nin kuzeyinde tepeden tırnağa kadar silahlanmış PKK’lıların yepyeni talepler öne sürecek siyasi sermayeye sahip olduğu bir tablo ile karşılaşılacağını” belirterek, bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgeye sevk edilen silahların bir gün Türkiye’ye doğrultulabileceği yönündeki endişesinin anlaşılabilir olduğunu kaydetti.

Suriye’de DEAŞ’a karşı savaşan ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) belkemiğini PKK’ya bağlı Suriyeli Kürtlerin Halk Savunma Birlikleri (YPG) oluşturuyor. YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak gören Türkiye ile YPG’ye desteği sürdüren ABD arasında ihtilaf yaşanıyor.

Ortadoğu Uzmanı Peter Neumann Irak’taki duruma da değinerek, DEAŞ’dan geri alınan Musul gibi bölgelerde yeniden istikrar ortamının sağlanmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Neumann bunun gerçekleşmesi için Ürdün, Türkiye ya da diğer Müslüman ülkelerden birliklerin desteğinin konuşulması gerektiğini kaydetti.

Neumann ayrıca “Sünnilerin siyasi sistem içerisinde kendilerine yer bulmaları için” Irak yönetimine siyasi baskı mekanizmanlarının oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Irak Başbakanı 10 Temmuz’da Musul’da DEAŞ’a karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu. DEAŞ Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’a 2014 yılının haziran ayında harekat başlatmış ve kenti kısa sürede kontrolü altına almıştı. Musul’da ve tüm Irak’ta büyük oranda yenilgiye uğratılan DEAŞ, sadece Suriye sınırına yakın bazı bölgeleri elinde bulunduruyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın