Belçika’da camilere kısıtlama getiriliyor

belcikada_camilere_kisitlama

Belçika’da camilere yeni kısıtlamalar

İslamiyet’in resmi olarak kabul edildiği Belçika’da Müslüman toplum hedef alındı. Flaman Hükümeti Türkiye’den gönderilen, imam maaşlarının ödenmesini yasaklıyor. Yalnızca bununla da sınırlı kalmıyor, camilere yönelik de bir sürü yeni kısıtlamalar getiriliyor. Belçika, camilere resmi ruhsat verilmesinin önüne taş koyan yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Flaman Bölgesi Hükümeti, ister Türkiye atamış olsun, isterse Belçikalı olsun imamlara Türkiye’nin maaş ödemesini yasaklıyor. Flaman hükümeti camilere yurtdışından mali kaynak sağlanması ile yardımları da sınırlandıracağını açıkladı. Yeni düzenleme ile ibadethane ruhsatı için 4 yıl bekleme koşulu geliyor. Toplumda ayrımcılığı, nefreti veya şiddeti teşvik etmekle suçlanan camilerin de ruhsatı iptal edileceğini açıkladı.

belcikada_camilere_kisitlama_imam_maaslari_odenmeyecek
Belçika’da camilere kısıtlama getiriliyor

Belçika’da cami imamlarının çoğunu Türkiye atadı

Düzenlemede, Belçikalı Müslümanların bin avronun üstündeki bağışlarının kayıt altına alınması da planlanıyor. Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne ise Müslüman Din İşleri Konseyi hakkında inceleme başlattığını açıkladı. Belçika’da nüfusun yüzde 10’nuna yakın bir kısmı Müslümanlardan oluşuyor. Belçika’da camilerin 62’si Belçika Diyanet Vakfı’na bağlı. Bununla birlikte, camilerin çoğunda Türkiye’nin atadığı imamlar görev yapıyor. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği “ayrımcılık” kaygısının vurguladı. Açıklamada, Türk toplumunun ibadetlerine hizmet veren cami veya derneklerinin ülkede dinin radikalleşmesini önlemeye yönelik katkı sağladığını ifade etti. Flaman Hükümeti, 2013’ten beri yalnızca bir camiye ruhsat verdi. Bölgedeki toplam 160 camiden sadece 26’sı resmi makamlarca tanınırken 50 caminin başvurusu hala beklemede. Bu sebeple Türk hükümeti, Belçika’daki yeni düzenleme konusunda endişe duyuyor. Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği, “Söz konusu yasa tasarısının ülkedeki din ve ibadet özgürlüğüne halel getirmemesi yönünde Belçika makamlarının gerekli özeni göstermesini diliyoruz” açıklamalarını yaptı.

Belçika’da camilere yapılan bağışların kaydını tutacaklar

Flaman Hükümeti kararına göre camiler ve dini kuruluşlar finansal kaynakları konusunda şeffaf olacak. 1.000 avronun üzerindeki tüm bağışlar kayıt altına alınacak. Ayrıca cami ve dernek yönetim kurulları şeffaflık beyanı imzalamak zorunda olacak. İbadethane ruhsatı için en az 4 yıllık bir bekleme süresi getirilecek. Dahası, kapsamlı yetkileri olan 15 kişilik bir kurul, ibadethanelerin yeterli kriterlere sahip olup olmadığını inceleyecek. Kurul, gerektiğinde inanç topluluklarına ait belgeleri ve topluluk üyelerinin kimlik bilgilerini inceleyebilecek.

 

 

Benzer gönderiler