Belçika’daki Katolik Kilisesi’nde cinsel taciz

belçika-taciz-kilise

Belçika’da Katolik Kilisesine taciz bildirimi yapıldı

Belçika’daki Katolik Kilisesi‘nde cinsel taciz vakalarının yaşandığı açığa çıktı. Ülkedeki Katolik Kilisesi hakkında 2020 yılında 59 cinsel taciz vakasının yaşandığı bildirildi. Bu sayının önceki yıllarda yapılan bildirimlerden çok daha fazla olduğu açıklandı. Kilisenin hazırladığı rapora göre, 2012’de kurulan “temas noktaları” geçen yıl 59 cinsel taciz bildirimi aldı. Bu sayı önceki 4 yılın toplamında 72 olmuştu. Geçen yılki cinsel taciz bildirimlerinin 16’sının tecavüz, 27’sinin şiddet içeren cinsel saldırı, 4’ünün ise çok uzun süreli cinsel taciz vakalarından oluştuğu belirtildi. Vakaların çoğunun eski tarihli olduğu dile getirildi. Bilinen faillerin yarısından fazlasının şu anda hayatta olmadığı söylendi. Kurbanların 32’sinin erkek, 27’sinin kadın olduğu, faillerin yüzde 95’inin ise erkeklerden oluştuğu kaydedildi. 16 vakada tacizin okulda, 18’inde kilisede meydana geldiği ifade edildi. Kurbanlardan 6’sının ise rahiplere yardımcı olan küçük yaştaki erkek çocuklar olduğu açıklandı.

belçika-kilise-taciz
Belçika’da Katolik Kilisesine taciz bildirimi yapıldı

Taciz vakaları yargıya taşınmadı

Kilisenin hazırladığı raporda, taciz vakaların yargıya götürülmesi talebi kabul edilmedi. Buna sebep olarak da “suçlamalara konu olayların az bir kısmının zaman aşımından muaf tutulabilecek olması” gösterildi. Taciz vakalarının sadece 11’i yargıya götürüldü. Bu olaylarda zaman aşımı bulunmayabileceği, ayrıca failin hala tehlike arz edebileceği dile getirildi.
Cinsel taciz bildirimlerini 46 vakada kurbanların kendisi, 3 vakada aileleri, 10 vakada ise başka kişiler yaptı. Bildirimlerin yüzde 61’inde taciz olayının üzerinden 30 yıl, yüzde 31’inde ise 40 yıldan fazla süre geçtiği belirtildi. Bildirimde bulunan kişilerin bazılarına 1000 ile 25 bin avro arasında değişen miktarlarda tazminat ödendiği bilgisi raporda yer aldı.

Avrupa ülkelerindeki kiliselerde taciz vakaları arttı

Katoliklerin merkezi Vatikan’da kiliseler içerisinde son yıllarda çocuklara yönelik cinsel istismar ve taciz iddiaları arttı. ABD, Avrupa ve Avustralya’daki Katolik kiliselerinde görev yapan birçok rahip ve kardinal son zamanlarda, ya pedofili olarak adlandırılan çocuklara cinsel taciz ve suistimalle ya da görev bölgelerinde yaşanan bu vakaları örtbas etmekle suçlanıyor. Özellikle, Katolik Kilisesi içinde Papa’dan sonra en önemli mevki olan kardinallik makamından olan Kardinal George Pell’in gözaltına alınması ve Eski Washington Başpiskoposu Theodore McCarrick’in papazlıktan men edilmesi konuyu daha fazla gündeme getiriyor.

Benzer gönderiler