BM Filistinlilerin insani yardıma muhtaç olduğunu raporladı

BM Filistinlilerin neredeyse yarısının yardıma muhtaç olduğunu belgeledi

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Özel Koordinatörlük Ofisi, Filistinliler ile rapor hazırladı. Raporda İsrail işgali ve ablukası altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin neredeyse yarısının insani yardıma muhtaç olduğu belgelendi. BM Orta Doğu Özel Koordinatörlük Ofisinin yayımladığı rapora göre, Filistinlilerin sosyoekonomik gelişimi açısından 2020’nin 1994’ten bu yana en kötü yıl olduğu bildirildi. Filistinlilerin yardıma muhtaç olmasında özellikle yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ve yaşanan mali krizin etkili olduğu belirtildi. Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020 ilkbaharında uygulanan karantina sebebiyle 150 bine yakın Filistinlinin işini kaybettiği raporlandı. Birleşmiş Milletler Orta Doğu Özel Koordinatörlük Ofisi (BM)ayrıca 17 Aralık 2020’den bu yana devam eden mevcut karantinanın da geniş çaplı olumsuz etkisi olacağını kaydetti.

“Filistin ekonomisi kötü durumda”

BM’nin hazırladığı rapora göre, Filistin ekonomisi 2020’de yüzde 10 ila 12 arasında küçüldü. Bunun da Filistin yönetiminin kurulduğu 1994’ten bu yana görülen en büyük yıllık daralmalardan biri olduğu kaydedildi. Koronavirüs ( Covid-19) salgınının şiddetlendirdiği krizle birlikte Filistin nüfusunun neredeyse yarısının insanı yardıma muhtaç olduğuna vurgusu yapıldı. Geçtiğimiz sene yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle (salgın, mali kriz), gelecek yıllarda Filistinlilerin kalkınma yörüngelerini olumsuz etkilemesinin öngörüldüğü vurgulandı. Öte yandan BM raporunda uluslararası topluma, Filistin yönetiminin ekonomik reform taahhütlerini yerine getirmesine yardımcı olmak için teknik yardımın yanı sıra çeşitli insani yardım ve kalkınma projelerini desteklemeleri çağrısı yapıldı.

Filistin toprakları İsrail’in işgali altında

İsrail’in 1967’de Batı Şeria topraklarını işgal etti. Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci ise, işgal altındaki topraklarda ikamet eden Filistinlilerin hayatını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırılar düzenliyor. Filistinlilerin yaşadığı toprakları ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

İşgalci İsrail askerleri

Benzer Gönderiler