BM İsrail’in Filistinlilere ait 24 yapıyı yıktığını açıkladı

BM İsrail’in son 2 haftada Batı Şeria’da Filistinlilere ait 24 yapıyı yıktığını açıkladı

BM İsrail‘in son 2 haftada Batı Şeria‘da Filistinlilere ait 24 yapıyı yıktığını açıkladı. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, İsrail’in 5-18 Ocak tarihinde işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere ait 24 yapıyı “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktığını veya el koyduğunu bildirdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in zorla aldığı veya yıktığı 24 yapının Batı Şeria’nın “C bölgesinde” olduğu belirtildi. Aralarında ev ve hayvan barınaklarının da bulunduğu söz konusu yapıların “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkılması veya el konulması sonucunda 34 Filistinlinin evsiz kaldığı ifade edildi.Ayrıca, İsrail yönetimin aynı dönem içinde Batı Şeria’nın “C bölgesinde” Filistinlilere ait 1370 ağacı da “devlet arazisinde” yer aldığı gerekçesiyle söktüğü aktarıldı. Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995 yılında “İkinci Oslo Anlaşması” imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e, yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilmişti. Yüzde 61’ini oluşturan “C bölgesi”nin ise “idari yönetimi ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı. Fakat İsrail yönetimi, kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle “C bölgesi”nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

BM İsrail’in incelenmesi çağrısında bulunmuştu

BM İsrail’in incelenmesi çağrısında bulunmuştu. Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail’in Filistinlilere yaptığı hak ihlallerine ilişkin açıklama yapmıştı. Mladenov, “İsrail’in bu kabul edilmez, korkunç olayla ilgili ivedilikle bağımsız bir şekilde inceleme yapması gerekir” diye konuşmuştu. Mladenov, özellikle çocukların uluslararası hukuka göre özel koruma hakkına sahip olduklarını hatırlatıp şiddetten korunmaları gerektiğini belirtmişti.

Siyonist İsrail Filistinlilerin topraklarını işgal ediyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

bm israil filistin

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın