Bosna Hersek’teki Alaca Camii’ne silahlı saldırı

Bosna Hersek’teki Alaca Camii’ne silahlı saldırı düzenlendi

Bosna Hersek‘in doğusundaki Foça şehrinde bulunan, yaklaşık beş asırlık tarihi Alaca Camii‘ne silahlı saldırı düzenlendi. Alaca Camii‘ne yapılan saldırı sonucu  cami minaresinin, hasar gördüğü tespit edildi. Alaca Camii’nin ülkedeki önemli Osmanlı camilerinden olduğu biliniyor. Bosna’daki savaşta Sırplar tarafından temellerine kadar yıkıldıktan sonra 2019’da yeniden ibadete açılan cami ülkede önemli bir yere sahip. Camiyi ziyaret eden Gorazde Müftüsü Remzija Pitic, saldırının muhtemelen iki gün önce gerçekleştirildiğini belirtti. Pitic, hasarın fark edilmesinin ardından durumun polise bildirildiğini ifade etti. Minarede hasar tespit ettiklerini kaydeden Pitic, “Büyük ihtimalle silahlı bir saldırı söz konusu. Bu, bizi çok üzdü. Üzülmemizin nedeni Foça halkının Alaca Cami’nin yeniden inşası sırasında ve sonrasında bu camiyi benimsemiş olması. Bu saldırı, bu güzelliğe tahammül edemeyen insanların var olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Bosna Hersek’teki Alaca Cami’ye yapılan saldırı kınandı

Gorazde Müftüsü Remzija Pitic, Foça’da ruhsatsız olan silah sayısının çok fazla olduğunu ifade etti. “Bildiğim kadarıyla Bosna Hersek kanunları yüksek kalibreli silah bulundurulmasına izin vermiyor ancak camide meydana gelen hasara basit bir silahın neden olamadığı görülüyor” dedi. Pitic olayın aydınlatılmasını umduklarını ifade etti. Konuşmasını sürdürerek, Boşnak halkının bu tür provokasyonlara rağmen bu bölgede yaşamaya devam edeceğini vurguladı. Öte yandan Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) de tarihi Alaca Cami’ye yapılan silahlı saldırıyı kınadı.

Foça’nın güzelliği: Tarihi Alaca Camii

Bosna Hersek’teki tarihi cami muhteşem mimarisi ile “Bosna’nın incisi” ya da “Foça’nın güzelliği” olarak da adlandırılıyor. Cami, Bosna Hersek’in koruma altındaki kültür mirası listesinde de yer alıyor. Alaca Camii ayrıca Bosna Hersek’te klasik Osmanlı mimarisi tarzındaki ilk camilerden. Sırplar 1992 yılında Bosna Savaşı esnasında Alaca Camii’yi dinamitle temellerine kadar yıktı. Tarihi caminin taşları, bugünkü yerinden yüzlerce metre uzaktaki iki farklı noktada bulundu. Alaca Cami’nin yıkılması, Sırpların bölgedeki Müslüman izlerini silmeye çalıştığının en büyük göstergelerinden biri kabul ediliyor. 1549’da inşası başlayan ve bitirilen Alaca Cami’nin yeniden yapılması ise 2014’de başladı. Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden inşa edildi. 2019’da da ibadete açıldı.

Bosna Hersek camii

Benzer Gönderiler