Bu da Alman adaleti: NSU cinayetleri davasında 374. duruşmada da karar çıkmadı

alman mahkeme

Almanya’da 2000 ve 2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında bugün beklenen savcılık mütalaası, duruşmanın ertelenmesi nedeniyle sunulamadı.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesindeki 374. duruşmada, Federal Başsavcı Herbert Diemer esas hakkındaki mütalaayı sunmak istedi ancak savunma avukatlarının yaptığı itirazlar nedeniyle yarım kalan duruşma 25 Temmuz’a ertelendi.

Başsanık Beate Zschape’nin avukatları, Başsavcı Diemer’in sunumunun kayda alınmasını istedi. Federal Savcı Diemer AA muhabirine yaptığı açıklamada, savcılık mütalaasının bitmesinden sonra müdahil avukatların dava ile ilgili mütalaalarının yapılacağını, en son savunmanın dinlendikten sonra davanın sonuçlanacağını ifade etti.

Müdahil avukatlardan Carsten İlius da mütalaadan çok fazla bir şey beklemediklerini belirterek, şunları kaydetti: ”Sanık Beate Zschaepe’nin ömür boyu ceza alacağını tahmin ediyoruz ama maalesef içerikten hiçbir şey çıkmayacak. Gizli servis muhbirlerinin belgeleri hakkında bir şey söylenmeyecek, itiraf edilmeyecek. O nedenle büyük beklentimiz yok bizim. Adil bir karar, bir noktaya kadar verilecek. Bir sürü belge ve delil dışarıda kaldı. Verilecek karar gerçekçi bir karar olmayacak maalesef. Dava hakkında Almanya’da toplumsal bir tartışma yoktu, bu çok kötü bir şeydi.”

2009 yılında Nürnberg kentinde öldürülen ilk kurban Enver Şimşek’in eşi Adile Şimşek, adil bir karar çıkacağına inanmadığını, avukata belli dosyaların verilmediğini söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in davanın başında verdiği sözü tutmadığını savunan Şimşek, ”Merkel ‘her şeyi açığa çıkaracağız’ dedi. Neden sözünde durmuyor? Her şey açığa çıksın.” dedi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın