Danimarka, Suriyeli sığınmacıları ülkeden gönderiyor

danimarka'da yaşayan suriyeliler

Danimarka Suriyeli sığınmacıların oturma izinlerini iptal ediyor

Danimarka Suriyeli mültecileri ülkeden gönderiyor. Danimarka‘da son haftalarda 94 Suriyelinin oturma izinleri iptal edildi. Üstelik bu sayı gelecek haftalarda daha da çok artacak. Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Suriye’de başkent Şam dahil bazı bölgelerin geri dönüş için artık güvenli olduğunu söyledi. Danimarka, 2015 sığınmacı krizinden sonra Suriyelilerin Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştığı ülkelerin başında geliyor. Öte yandan ülkede yeni ikamet edenlere yönelik radikal kararlara bir yenisi daha ekleniyor.  Kopenhag’daki solcu hükümet, Suriyeli sığınmacıların geçici oturma izinlerini iptal etmek için çalışmalara devam ediyor. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Politiken gazetesine açıklama yaparak Suriye’de bazı yerlerde çatışmaların sürdüğünü anca durumun artık farklı olduğunu söyledi. Ayrıca başkent Şam dahil bu bölgelerin Danimarka makamları tarafından geri dönüş için güvenli bölge addedildiğini açıkladı.

94 Suriyeli sığınmacının oturma izni iptal edildi

Danimarka şuan itibariyle Suriyeli sığınmacıların oturma izinlerini kaldırmaya başlayan ilk Avrupa ülkesi. Nitekim ülkede son haftalarda 94 Suriyeli mültecinin oturma izinleri iptal edildi. Gelecek haftalarda bu sayının çok daha artacağı duyuruldu. Kofod, Suriye’ye gönüllü geri dönecek sığınmacıların zorla sınır dışı edilmekten kurtulacaklarını söyledi. Ayrıca sığınmacıların mali destekten faydalanacaklarını da ifade etti. Gönüllü geri dönecek mülteciler için para yardımı miktarı, 16 bin ile 32 bin dolar arasında değişiyor. Danimarka Dışişleri Bakanı, geri dönenlerin Suriye’nin yeniden inşasına da yardımcı olacağını ve bunun sonucunda Beşar Esad’ın iktidardan düşeceğini dile getirdi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ise Suriyeli sığınmacıların geçici oturma izinlerinin iptaline itiraz etti.

Danimarka suriyeli mülteciler
Danimarka, Suriyeli sığınmacıları ülkeden gönderiyor

BM Suriyeli sığınmacıların gönderilmesi kararına tepki veri

BMMYK’nin Danimarka Sözcüsü Elisabeth Haslund, Information gazetesine açıklama yaptı. Haslund, geri dönüş bölgelerinin yeterince güvenli olmadığını belirtti. “O bölgede koşulların istikrarlı şekilde güvenli olması gerekir” dedi. Ayrıca, geçici oturma izinlerinin çok sık değerlendirmeden geçirilmesinin Danimarka sığınmacı politikasında net bir değişikliğe işaret ettiğini söyledi ve bu gidişattan endişe duyduklarını açıkladı. Uluslararası Af örgütü de geri dönen Suriyelilerin vahim insan hakları ihlalleriyle karşılaşabileceğini söyledi. Ancak Kopenhag ile Şam arasında iade anlaşması olmadığından zorla sınır dışı etme tehdidinin nasıl hayata geçirileceği henüz bilinmiyor. Milyonlarca kişinin evinden ve yurdundan olduğu Suriye savaşına koşut, Danimarka’da yaklaşık 35 bin Suriyeli sığınmacı ikamet ediyor.

Benzer Gönderiler