Dolce & Gabbana, Çin’de baltayı taşa vurdu

dolca&gabbana

21 Kasım’da Şanghay’da gerçekleşmesi beklenen moda şovunun tanıtımı kapsamında bir reklam filmi hazırlayan İtalyan moda markası Dolce & Gabbana’nın, Instagram’ın yasak olduğu Çin’deki moda severlere seslenmek için “Çin’in Twitter’ı” olarak bilinen sosyal medya platformu Weibo’da yayınladığı film tepkiyle karşılandı.

Dolce & Gabbana marka kırmızı bir elbise giymiş Asyalı bir kadının, elindeki chopstick’lerle pizza yemeye çalıştığı DG Loves China isimli reklam filminde, dış ses kadına “Senin için fazla mı büyük?” diyerek eşlik ediyor.

Video, hızlı bir şekilde kaldırılsa da yorumların ekran görüntüleri Çin Sosyal Medyası’nda hızlıca yayıldı ve trend olan #BoycottDolce etiketiyle paylaşıldı.

Weibo kullanıcılarının tepkileri karşısında, reklam filmini Weibo’daki hesabından kaldıran markanın mevzu bahis kampanyasına Instagram’dan ulaşmak hâlâ mümkün. Zira, markadan Mandarin ve İngilizce özür bekleyen kullanıcılar, Instagram’dan da tepkilerini dile getirmeyi sürdürüyorlar.

Bu, 18 ay içinde Dolce & Gabbana’dan gelen ikinci ırkçı mesaj. Bir önceki #DGLovesChina kampanyası, Çinli internet kullanıcılarının çağın gerisinde kaldığı algısını yaratıyordu.

Dolce & Gabbana, hesaplarının çalındığını ve paylaşımlarının kendilerine ait olmadığını söyleyerek özür dileseler de eleştirel yorumlar yapılmaya devam ediliyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın