Dünyada kölelik mağduru çocukların sayısı sürekli artıyor

996270

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisinin (UNODC) Küresel İnsan Ticareti Raporu’na göre, mağdurların yüzde 49’unu kadınlar, yüzde 23’ünü ise kız çocuklarının oluşturduğu insan ticaretinde ana neden yüzde 59 ile cinsel sömürü.

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisinde düzenlenen basın toplantısında, UNODC’nin “2018 Küresel İnsan Ticareti Raporu” açıklandı.

UNODC Başkanı Yury Fedotov ve Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl’ın da katıldığı basın toplantısında açıklanan rapor, 142 ülkeden edinilen veriler doğrultusunda hazırlandı. Rapor, insan ticareti eğilimleri ve türlerinin incelenmesinin yanı sıra özellikle silahlı çatışma bölgelerindeki insan ticaretine ışık tutuyor.

Rapora göre, 2016’da 97 ülkeden yaklaşık 24 binin üzerinde kişi insan ticareti mağduru oldu.

Raporda, insan ticareti mağdurlarının yüzde 49’unu kadınların, yüzde 23’ünü kız çocuklarının, yüzde 21’ini yetişkin erkeklerin ve yüzde 7’sini erkek çocuklarının oluşturduğu belirtildi.

Rapora göre, insan ticaretinde “cinsel sömürü” yüzde 59 ile ana neden olmaya devam ediyor. “Zorla çalıştırma” ise tüm vakaların yaklaşık yüzde 34’ünü oluşturuyor. Mağdurların yüzde 7 ise farklı nedenlerle insan ticaretinin ağına düşüyor.

İnsan ticareti mağduru olan kız ve erkek çocuklarının oranındaki artışa dikkati çekilen raporda, 2004 ile 2016 arasındaki verilere göre, çocuk mağdurların oranının iki kattan fazla arttığının, kız çocuklarının erkeklere göre daha fazla mağdur olduğunun altı çizildi.

Kız çocuklarının yüzde 72’sinin cinsel sömürü, erkek çocuklarının ise yüzde 50’sinin zorla çalıştırılmak amacıyla insan tacirlerinin eline düştüğü vurgulandı.

Benzer gönderiler