Facebook, Myanmar soykırımında teşvik edici rolünü inkâr edemedi

Facebook, Myanmar’da şiddeti teşvik etmek için kullanılmasını engelleyemediğini belirten bir raporun bulgularına katıldığını açıkladı.

Facebook tarafından bağımsız bir kuruma hazırlatılan raporda, platformun insan hakları ihlallerinin yaygınlaşmasına olanak sağlayan bir ortam oluşturduğu yer alıyordu.

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar’daki Arakan Müslümanlarına uygulanan şiddetin “soykırım boyutunda” olabileceğini belirtmişti.

Raporda, Facebook’un Myanmar’da 2020’de yapılacak seçimlerden önce bu sorunu çözmesi gerektiği vurgulandı.

Facebook, Myanmar’daki sorunları giderme konusunda yol aldıklarını fakat hâlâ yapmaları gereken şeyler olduğunu açıkladı.

BM son dönemde Facebook’u internette nefretin yayılmasını önleme konusunda “yavaş ve verimsiz” olmakla suçlamıştı.

62 sayfalık son rapor, Facebook tarafından, kâr amacı gütmeyen Business for Social Responsibility (Sosyal Sorumluluk için Şirket) adlı bir örgütü hazırlatıldı. Raporda şu ifadelerle, Facebook’un nefret yaymak ve zarara yol açmak isteyenler için bir araca dönüştüğü belirtiliyor.

“Az sayıda kullanıcı Facebook’u istismar ederek demokrasiye zarar vermeyi ve şiddeti teşvik etmeyi hedefliyor.”

Rapora göre Facebook nefret söylemine karşı daha sert bir politika izlemeli, yetkililerle işbirliğine gitmeli ve “kapsamlı bir insan hakları politikası” yaratmalı. 2020’de gerçekleşecek genel seçim öncesinde bu sorunların giderilmesini talep eden rapor, Facebook’un şimdiden benzer ihtimalleri göz önüne alarak hazırlık yapması gerektiğini söylüyor.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın