Fransa çıkarı için Mısır’daki insan hakları ihlallerine sessiz kaldı

fransa-misir-in-insan-haklari-ihallerine-sessiz-kaldi

İstihbarat Fransa’dan katliam Mısır’dan

Fransa‘nın, silah satmak için Mısır‘ın insan hakları ihlallerine 8 yıldır göz yumduğu ortaya çıktı. Fransız araştırmacı gazeteciler grubu Disclose, internet sitesinden yayınladığı gizli savunma belgeleriyle, Mısır’da iktidarın, Fransa’dan terörle mücadele amacıyla temin ettiği istihbarat ve mühimmat yardımını, sivillerin toplu infazlarla öldürülmesinde kullandığını” açıkladı. Savunma Bakanı, iddialar üzerine soruşturma açıldığını duyurdu. Ancak Disclose, hükümetin “Yıllarca istihbarat birimleri uyardığı halde, Fransa’nın olanları görmezden geldiğini” iddia etti. Araştırmacı gazeteciler grubu Disclose, internet sitesinde yayınladıkları “en yüksek devlet noktalarından alınan yüzlerce gizli belgeye” dayanarak Mısır hükümetinin sivilleri bombalamasına Fransız ordusunun da ortak olduğunu vurguladı. Ayrıca Disclose, Fransız ordusunun 2016’dan bu yana yürüttüğü Sirli operasyonu tarafından sağlanan bilgileri, Mısır hükümetinin, Libya sınırında toplu infazlar için kullandığını bildirdi.

 

İnsan hakları ihlallerinde insanlık dışı mühimmat desteği

Belgelere göre, şimdiki Fransız Dışişleri Bakanı, dönemin Savunma Bakanı topladığı bilgileri Mısır devletiyle paylaştı. Sirli operasyonu çerçevesinde Kahire’ye, “hafif gözetleme ve keşif” uçağı tahsis etti. Bu operasyonda Fransız ordusu, bir Merlin III uçağıyla, gizlice faaliyet gösterdi.

 

fransa-misir-in-insan-haklari-ihallerine-ortak-oldu
Fransa çıkarı için Mısır’ın insan hakları ihlallerine göz yumdu

İnsan hakları ihlallerinin en üst seviyesi: Sivilleri katlettiler

Ancak çok hızlı bir şekilde, sınırda kamyonetlerin bombalandığı ve sivillerin öldürüldüğü olaylar ortaya çıktı. Eylül 2016’da, bir askeri istihbarat ajanı üstlerini, “Mısır yönetiminin sivilleri bombaladığı” konusunda uyarmıştı. Ancak Mısır, sınırında sürdürüdüğü operasyonlarda, Fransız uçaklarına monte edilen füzelerle yüzlerce Mısırlı sivili öldürdü. Bölgede görev yapan Fransız ajanları bu durumu Genelkurmay Başkanlığı’na rapor edilmişti. Raporda “Mısır hükümetinin önceliği insan kaçakçılarına, ardından kaçak göçmenlere, en son olarak terör gruplarına karşı mücadeleye önem verdiği”nin altı çizildi.

Fransa Mısır’da sivilleri öldürme suçuna ortak oldu

Disclose, Fransız ordusunun hala Mısır çölünde konuşlanmaya devam ediyor. Araştırmacı gazeteciler grubu, “Fransa’nın Mısır hükümetine silah satış ihaleleri nedeniyle olanları görmezden geldiğini” iddia etti. Telerama dergisi, “Belgeler, Kahire’nin işlediği zulme, Fransa’nın suç ortaklığını ortaya koyuyor” ifadesine yer verdi.

Benzer gönderiler