Fransa’da Bakan Schiappa İslam düşmanlığını tepkileriyle pekiştirdi

Fransiz-bakan-islam-karşıtlığı-ile-gundemde

Fransa, AB komisyon üyesinin “Müslüman” STK ile görüşmesini kınadı

Fransa’nın Vatandaş İşlerinden Sorumlu Bakanı Marlene Schiappa, AB Komisyonun eşitlikten sorumlusu Helena Dalli‘nin  Avrupa Müslüman derneğinin temsilcileriyle görüşmesine tepki gösterdi. Dahası Schiappa, Clement Beaune ile Dalli’ye bu görüşmenin nedenlerini sorma kararı aldıklarını açıkladı. Fransa’da Bakan Schiappa, FEMYSO’nun Fransa ve Fransız kültürü hakkında  “suçlayıcı” söylemlerde bulunduğunu öne sürdü. FEMYSO’yu “İslamcı” olmakla suçladı. Schiappa, ülkesinin “Cumhuriyet” düşmanlarıyla ve “İslamcılarla” mücadele ettiğini belirtti. Üstelik onlara maddi yardımda bulunmadıklarını ifade etti. Avrupa’yı da aynı hamleleri yapmaya davet etti.

Fransiz-bakan-islam-karsiti-dusunclerini-gun-yuzune-cikardi
Fransa’da Bakan, AB komisyon üyesinin “Müslüman” STK ile görüşmesini kınadı

Fransa’da Bakan Schiappa, Dalli’yi suçladı

Dalli,  yaptığı açıklamada, FEMYSO’nun temsilcileriyle yaptığı görüşmede Avrupa’da genç Müslümanların durumu, ayrımcılık ve nefretle ilgili yaşanan sorunların ele alındığını belirtmişti. Ayrıca Dalli, Avrupalıları etkileyen ayrımcılığın her türlüsünü sorgulamaları gerektiğini ifade etti. Helena Dalli ile Müslüman gençlik dernekleri ağı FEMYSO arasındaki görüşmeye çağırdı. Dernek geçen Çarşamba günü Dalli ile bir araya gelerek “Avrupa’daki genç Müslümanların durumu ve klişeleştirme, ayrımcılık ve düpedüz nefretin bir sonucu olarak yaşanan zorlukları” görüştü. Ancak Fransa’da Bakan Marlène Schiappa, “Fransa’ya saldıran ve kurumlarımıza sızan bu İslamcı derneklere karşı savaşmak için konuyu Komisyona havale ediyoruz.” açıklamasını yaptı. Fransa Avrupa Dışişleri Bakanı Clément Beaune, toplantının “anormal” olduğunu ifade etti.

Fransa’daki Bakan’ın, Müslüman nefreti nereden geliyor?

Müslümanlara yönelik saldırıların arttığı Fransa’da devlet eliyle İslam düşmanlığı yapılıyor. Müslümanların ibadet yerleri kapatılıyor. Dahası İslami simgeler yasaklanıyor. Yasa tasarısıyla da camiler kolaylıkla kapatılabilir hale geldi. Şimdiye dek yasalar nedeniyle istediklerini yapamadığını belirten İçişleri Bakanı Darmanin, “Bana soruyorsunuz ne yapıyorsun diye. Cumhuriyet kanunları bu ibadethaneleri kapatmama müsaade etmiyor. Size sunduğumuz (yasa tasarısı) düzenlemeler yarın İçişleri Bakanına bunları kapattırma imkanı tanıyor.” açıklamalarını yaptı. Darmanin, ibadet yerlerinin kapatılabilmesi için 2 gerekçe olması gerektiğini belirtti. Bunların, gerçekleşen herhangi bir terör saldırısıyla ilişkilerinin tespit edilmesi halinde uygulanacağını belirtti. Pantin Camisi’nin kapatılma nedeninin de bu gerekçelerden biri olduğunu söyleyen Darmanin, kanunların daha fazlası için yetki vermediği konusunda şikayeti olduğunu ifade etti. Kısacası Fransa’da artan Müslüman karşıtlığı Bakanları da etkisi altına almış durumda.

Benzer gönderiler