Fransa’da basın özgürlüğü tehdit altında

can-dundar_7696

Her fırsatta basın özgürlüğünün Fransa’nın en önemli değeri olduğunu iddia eden Macron, iş kendisine geldiğinde bu sözünü unutuyor.

Türkiye aleyhine kara propaganda yapan Can Dündar’ı Cumhurbaşkanlığı sarayında ağırlayan Macron, geçtiğimiz günlerde Charlie Hebdo dergisine de sahip çıktı.

Fransa’da geçtiğimiz günlerde Putin ve Macron, 14 Eylül’de telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, Le Monde gazetesi de görüşmeye ilişkin haberinde, Putin’in “Noviçok” kimyasalını geliştirenlerin yaşadığı Letonya’nın, Navalnıy meselesine dahil olduğu senaryo üzerinde durulması gerektiğini vurguladığını iddia etmişti.

Bunun üzerine Fransa’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki telefon görüşmesinin içeriğini yayımlayan gazeteler hakkında soruşturma başlatıldı.

Fransa Dışişleri Bakanlığının sitesinde yer alan soru-cevap kısmında bir gazeteci, Bakanlığın, Fransız gazetelerinin, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlendiği iddiasına ilişkin Putin ile Macron arasındaki telefon görüşmesinin detaylarının yayımlaması hakkındaki görüşünü sordu.

Fransa da Macron ile Putin görüşmesini yayımlayan gazeteler hakkında soruşturma başlatıldı.

Bakanlık tarafından soruya verilen yazılı cevapta, “İç meselelere ait gizli belgelerin sızdırılması kabul edilemez. Bu nedenle yorum yapmaktan kaçınıyoruz. Konuya ilişkin soruşturma sürüyor.

Cumhurbaşkanı Macron Rusya ile ilgili tüm meseleleri, özellikle güvenliğimizi etkileyen konuları diyalog yolu ve açık yüreklilikle çözmeyi hedefliyor, öyle de devam edecek.” ifadeleri kullanıldı.

Rus basını ise soruşturmanın Le Monde hakkında başlatıldığını yazdı.

Fransa da Macron ile Putin görüşmesini yayımlayan gazeteler hakkında soruşturma başlatıldı

Benzer gönderiler