Fransa’da bilgisayarında terörist fotoğrafı bulundurmak hapisle cezalandırılıyor

France-Facebook-Twitter-650x450

Facebook yönetimi, mayıs ve haziran aylarında Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesi 30 bin sahte ve tartışmalı hesabı askıya aldı.

Konuya ilişkin açıklamada, özel amaçla açılan bu hesapların Fransa seçimlerini manipüle etme amacı güttükleri belirtildi. Olay Fransız basınına “Facebook’ta bahar temizliği” olarak yansıdı.

Geçen yıl yüzde 60’ı terörle ilişkili 864 internet sitesinin kapatıldığı Fransa’da, bin 847 kişi hakkında terör propagandası yapma ve teröre övgü suçlarından işlem yapıldı.

Ülkede, sadece internet ve sosyal medyada terör sitelerine girmek ve bilgisayarında terörist fotoğrafı bulundurmak suç kabul edilirken, bu kapsamda 10’a yakın kişiye 3 ay ila 5 yıl arasında hapis cezaları verildi.

Vierzon kentinde yaşayan 18 yaşındaki bir genç, 23 Aralık 2016’da, terör propagandası yapmak ve sakıncalı siteleri sürekli ziyaret etmek suçundan 3 yılı kesinleşmiş toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Meaux Ceza Mahkemesi, 21 Ağustos’ta, Facebook’ta terör örgütü DEAŞ’ın propaganda fotoğrafını beğenen 32 yaşındaki bir kişiyi 3 ay hapse mahkum etti.

Nimes kentinde de 18 yaşındaki bir lise öğrencisi, internet üzerinde terör propagandası yapmak suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Paris’te yaşayan 53 yaşındaki bir kişinin, sosyal medyada “Fransızlar uyanın, her biriniz bir Müslüman’ı öldürün” gibi çok sayıda ve sürekli nefret mesajlarına ise hapis cezası yerine 105 saat kamu yararına bir işte çalışma cezası verildi.

Gard bölgesinde 35 yaşındaki bir kişi de Milletvekili Gilbert Collard’ın Facebook sayfasına “Dikkat edin, bir gün kapınıza geleceğim.” şeklinde tehdit mesajı yazdığı için 2 yıl hapis cezası aldı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın