Fransa’da Calais Belediyesi mahkemenin kararıyla mültecilere tuvalet imkanı sağladı

Fransa’nın Calais şehrindeki mülteci bir bölümü için yerel mahkeme kararıyla tuvalet ve temizlik imkanları sağlandı. Calais Belediyesi daha önce Danıştay kararına rağmen bu imkanları sağlamayacağını ve günlük 100 euro ceza ödemeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Lille yerel mahkemesinin, mültecilerin Fransa’dan İngiltere’ye geçiş güzergahında olan ülkenin kuzeyindeki Calais şehrinde bulunan yaklaşık 700 mülteci için geçen günlerde “temizlik imkanlarının sağlanması gerektiği” kararı, yerel yetkilerce yerine getirildi.

İçişleri Bakanlığı ve Calais şehir yönetiminin haziran ayında karara yaptığı itiraza rağmen Fransa Danıştayı temmuz ayında itirazı reddetti.

Yerel makamlar, bölgede 10 tuvalet ve 5 temiz su kaynağının mültecilerin kullanımına sunulduğunu, yakın zamanda bu sayının artırılacağını bildirdi.

Calais’de “Jungle” olarak bilinen ve yaklaşık 8 bin kişinin kaldığı mülteci kampı sağlık koşullarının yetersizliği gerekçe gösterilerek geçen ekim ayında dağıtılmış, mültecilerin bir kısmı ülkenin çeşitli yerlerindeki geçici barınma merkezlerine yerleştirilirken bir kısmı Calais’ye geri dönmüştü.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın