Fransa’da, Müslüman sivil toplum kuruluşu kapatıldı

22
Fransa'da Müslüman kuruluşlar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Müslüman sivil toplum kuruluşlarını kapatıyor

Fransa’nın İslam karşıtı tutumu bitmek bilmiyor. Ülkede, Müslümanlara karşı ayrımcı tutum hız kesmeden devam ediyor. Macron İslam karşıtı tutumuna bir yenisini daha ekledi. Fransız Bakanlar Kurulu, İslam Karşıtı Karşı Mücadele Kolektifi’ni (CCIF) feshettiğini duyurdu. CCIF’nin kapatılma kararını Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin açıkladı. Darmanin bir süredir CCIF’nin İslamcı propaganda yaptığını iddia ediyordu. Kararın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından alındığını belirtti.

Fransa Müslüman dernekleri hedef aldı

16 Ekim tarihinde, Paris’in Conflans-Sainte-Honorine semtinde, Samuel Paty adlı ortaokul öğretmeni, Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içerikli karikatürleri öğrencilerine gösterdiği için öldürülmüştü. Cinayetin ardından Fransa, Müslüman dernekleri hedef almaya başladı ve ülkede Müslümanlara yönelik baskılar artırdı. Fransız hükümeti, Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF) ve BarakaCity de dahil olmak üzere birçok Müslüman sivil toplum kuruluşunun, derneğin ve caminin kapatılacağını duyurdu.

Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılığa karşı duran Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF)’ne 19 Kasım’da fesih bildirisi gönderildi. Ancak derneğin yurt dışına taşınması dolayısıyla bu kararın hükümsüz olduğu açıklandı.

Fransa’da bir diğer Müslüman sivil toplum kuruluşu olan BarakaCity de, Bakanlar Kurulu kararıyla feshedilmişti. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medya hesabından Bakanlar Kurulunda alınan kararı paylaşmıştı.

BarakaCity de feshedilmişti

İslam karşıtı söylemleriyle meşhur olan Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Müslüman sivil toplum kuruluşu (STK) BarakaCity’nin nefret kışkırtıcılığı yaptığını, radikal İslamcılıkla bağlantılı olduğunu ve terör saldırılarını meşrulaştırdığını iddia etmişti. Müslüman derneğin kurucularından İsriss Sihamedi’nin evine 14 Ekim’de baskın düzenlendi. Sihamedi göz altına alındıktan bir gün sonra sert bırakıldı. Evinde ve dernekte de şüpheli bir belge bulunmamasına rağmen Müslüman kuruluş BarakaCity feshedildi.

BarakaCity’nin kurucusu İdriss Sihamedi ise, İçişleri Bakanı Gerard Darmanin’in kendisine ve kuruluşa yönelttiği suçlamaları reddetti. BarakaCity’nin kapatılma kararına tepki gösterdi.

Sihamedi, kendisi ve temsil ettiği derneğin üyeleri adına “ölüm tehditleri aldıkları” gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Türkiye’nin kendilerine siyasi mülteci statüsü vermesi için başvuru yaptı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü İdriss Sihamedi’ye gerekli belgelerle başvuru yaptığı takdirde, başvurusunun değerlendirileceğini bildirdi.

BarakaCity’nin kurucusu İdriss Sihamedi, 2010 yılında Müslümanlara yapılan ayrımcılığa karşı ve onlara yardım etmek amacıyla BarakaCity’yi kurdu. BarakaCity bugün, Afrika’dan Asya’ya 26 ülkede yaklaşık 2 milyon insana yardım gönderdiğini iddia ediyor. BarakaCity’nin sosyal medya hesapları yaklaşık 800 bin kişi tarafından takip ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin