Fransa’da polis hamile kadına şiddet uyguladı

Fransa’da polis müdahalesi sonucu hamile bir kadın düşük yaptı

Fransa‘da polis şiddeti, hamile bir kadının düşük yapmasına neden oldu. 4 buçuk aylık hamile olan 23 yaşındaki Debora A., 10 Aralık 2020 tarihinde Garges-les-Gonesse kentinde iki arkadaşıyla restorandan çıktıktan sonra polis kontrolüne takıldı. 4 buçuk aylık hamile olan Debora A. ve arkadaşları maske takmadığı gerekçesiyle Fransız polisi tarafından şiddete maruz kaldı. Debora A’nın karnı belirgin olmasına rağmen polis ona fiziki müdahalede bulundu.. Daha sonra nezarete alınan genç kadın, hamile olduğu anlaşıldıktan birkaç saat sonra serbest bırakıldı. Nezaretten çıktıktan sonra gelen ani sancılar nedeniyle birkaç kez hastaneye giden Debora, yaşanan olaydan tam 11 gün sonra düşük yaptı. Genç kadın Fransa’nın Val-d’Oise bölgesinde polis tarafından şiddete uğradığını ve bebeğini polis müdahalesi sonucu kaybettiğini iddia ederek şikayette bulundu ve yaşanan olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Fransa hamile kadın

 

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı

23 yaşında 4 buçuk aylık hamile olan genç kadının polis şiddeti nedeniyle bebeğini düşürmesi üzerine olayla ilgili soruşturma açıldı. Genç kadın avukatıyla birlikte polisler hakkında şikayette bulundu. Pontus Savcılığı ve Ulusal Polis Soruşturma Birimi (IGPN) yaşanan olayla ilgili soruşturma başlattı. Öte yandan haklarında soruşturma açılan polisler de  Debora ve arkadaşlarını şikayet etti. Şikayet etmelerinin nedeni olarak “polise mukavemet ve hakaret” olarak gösterildi. Debora basına açıklamalarda bulunarak, polislerin uyarısını dikkate aldıklarını ve maske taktıklarını fakat buna rağmen  polisin ikinci kez yanlarına gelip kendisini birkaç ittiği daha sonra da duvara çarptığını ifade etti. Debora, arkadaşlarının polise hamile olduğunu anlatmaya çalıştığını fakat polisin söylenenleri dikkate almadığını vurguladı. Polislerin özür talebini kabul etmedikleri için de nezarete götürüldüklerini dile getirdi. Debora polis şiddetine maruz kalmadan önce kendisinin ve bebeğinin sağlığının gayet iyi olduğunu ancak nezaret sonrası hastaneye gittiğinde, doktorun kendisinin sırtında bir morluk fark ettiğini söyledi. Doktorun gördüğü morluğun polis müdahalesi ile bağlantılı olduğunu kendine söylediğini belirtti.

Olay kamerayla kaydedildi

Fransa’da polis şiddeti sonucu bebeğini kaybeden Debora A’nın avukatı Me Vincent Brengarth olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Brengarth, olay esnasında yakınlarda olan kişilerin yaşananları kameraya kaydettiğini bildirdi. Brengarth ayrıca yakınlarda olan bir alışveriş merkezinin güvenlik kamera kayıtlarının da inceleneceğini ifade etti.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın