Fransa’daki İslam düşmanları inşası devam eden camiye saldırdı

Fransa’daki İslam düşmanları inşası devam eden Eyüp Sultan Camii’ne saldırı düzenlendi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve yönetiminin yönetiminin İslam karşıtı söylemleri ülkede yaşayan Müslümanları zor duruma sokuyor. Macron yönetiminin sözde radikal İslam’la mücadele adı altında çıkarılan yasa tasarısı ise  Müslümanlara yapılan saldırıların gün geçerek artmasına neden oluyor. İslam karşıtı tasarıyla, Fransa‘da Müslümanlara yönelik saldırılar giderek tırmanıyor. Son olarak Fransa’daki İslam düşmanları inşası devam eden inşası Eyüp Sultan Camii’ne saldırı düzenlendi. İslam düşmanları Eyüp Sultan Camii’nin duvarına İslam karşıtı hakaret içerikli yazılar yazdı. İslam Toplumu Milli Görüşe (IGMG) bağlı caminin sosyal medya hesabından yapılan İslamofobik saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Caminin duvarına “İslam‘a hayır ülkenize dönün” yazıldığı belirtildi. İslam Toplumu Milli Görüşe (IGMG) bağlı olan Eyüp Sultan Camii’nin yönetimi ayrıca açıklamasında, “Bu olay Fransa’nın bugün içinde bulunduğu zararlı iklimi yansıtıyor.” açıklamasında bulundu.

Fransa İslam cami

Eyüp Sultan Cami inşaatı tamamlandığında Avrupa’nın en büyük camisi olacak

Fransa’nın  Strazburg kentinde bulunan Eyüp Sultan Camii’nin inşası hâlâ devam ediyor. Caminin inşaatı tamamlandıktan sonra Avrupa’nın en büyük camisi olacağı söyleniyor. Eyüp Sultan Camii, Osmanlı mimarisine göre inşa ediliyor. 15 dönüm arazi üzerinde inşa edilen camide, 3 bin kişilik mescit, konferans salonları, okul, kütüphane, öğretmenler odası, restoran ve butiklerin yer alacak. Külliyenin ayrıca 600 araç kapasiteli otoparkı ve bisiklet parkı da olacak.  Ayrıca 44 metre yüksekliğinde çifte minaresiyle Strazburg’un dini, mimari ve kültürel çeşitliliğine renk katacak. Caminin ana kubbesi etrafında da 27 küçük çapta kubbe de yer alıyor.

Fransa’da 6 milyon Müslüman yaşıyor

Fransa’da Müslümanları hedef alan yasa tasarısı, camiler ve bu camilerin idaresinden sorumlu derneklere müdahale etmenin yanı sıra Müslümanlara ait dernek ve sivil toplum kuruluşlarının finansmanını denetim altına almayı öngörüyor. Öte yandan, Fransa İslam Konseyi (CFCM) hükümetin desteğini alarak “Fransa İslam’ı Prensipler Tüzüğü”nü hazırladı. Bu tüzüğe birçok Müslüman sivil toplum kuruluş imza attı. Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF), Fransa İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG) ile “İnanç ve Uygulama” adlı kuruluş, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle bu tüzüğü imzalamadı. Tüzükte, “İslam’ın Fransa’nın değerleriyle uyumlu olması, İslam’ın siyasi amaçlar için kullanılmasının reddi, yabancı ülkelerin Fransa’da dinin yaşanmasına müdahale etmemesi ve kadın erkek eşitliği” maddeleri öne çıkıyor. Tüzükte, Fransa’da yaşayan Müslümanlara yönelik saldırıların “aşırıcı bir azınlık” tarafından gerçekleştirildiği ve bu saldırıların Fransız devleti ve halkıyla bağdaştırılmaması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca tüzük “devletin ırkçı” olduğunu söyleminin iftira atmak olduğunu bildiriyor. Fransa’da çoğu Kuzey Afrikalı ortalama 6 milyon Müslüman yaşıyor. Fransa, Avrupa’da en fazla Müslüman’ın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada bulunuyor.

Benzer Gönderiler