Fransız Büyükelçi, ‘Dünya Kupası’nı Afrika kazandı’ sözünden rahatsız oldu

Komedyen Trevor Noah, 2018 FİFA Dünya Kupası’ndan birincilikle dönen Fransa Milli Takımı’ndaki Afrika kökenli oyuncuların her türlü övgüyü hak ettiğini söyledi.

Fransa’nın ABD büyükelçisi Gerard Araud ise Noah’ı bu sözleri sebebiyle sert bir şekilde eleştirdi.

Araud, Noah’a hitaben sert bir üslupla kaleme aldığı mektubunda ünlü komedyeni ırkçı ideolojileri meşrulaştırmakla ve oyuncuların Fransızlığını reddetmekle suçladı.

Noah, komedi programında Fransa’nın Hırvatistan’ı 4-2 yenmesinden sonra “Dünya Kupası’nı Afrika kazandı.” demişti: “Anlıyorum, kazananın Fransız takımı olduğunu söylemek zorundalar. Ama şu adamlara bir bakın. Bu esmer teni Fransa’nın güney sahillerinde takılarak edinemezsiniz.”

Araud verdiği cevapta “Afrika zaferi hakkındaki sözlerinizi duydum, hiçbir daha az doğru olamazdı. Galiba onlara bir Afrika takımı diyerek Fransızlıklarını reddediyorsunuz.” sözlerine yer verdi.

Noah hızlıca verdiği cevapta “Afrika dediğim zaman, bunu, onları Fransızlıklarından soyutlamak için söylemiyorum. Bunu, onları kendi Afrikalılığımda içermek için söylüyorum. ‘Afrika kökenli Fransız kardeşim, seni görüyorum’ diyorum.” ifadelerini kaydetti.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın