Fransız Le Figaro’dan Türkiye analizi: “Fransa’nın onuru tehlikede”

macron-fransa-erdoğan

Fransız Le Figaro gazetesi, “Batılı ülkeler Erdoğan’ın emperyalizmine direnmeli” başlıklı bir haber yayımladı.

Fransız gazetesi, Türkiye’nin artan bölgesel etkinliği karşısında duyduğu hezeyanı yayımladığı haberle ortaya koydu.

Haberde, “Ülkemiz Fransa’nın onuru tehlikede” ifadeleri kullanılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batılı ülkelere saldırgan davrandığı belirtildi.

Türkiye’nin Kıbrıs’ta işgalci olduğu safsatasının ileri sürüldüğü haberde şunlar aktarıldı: “Türkiye, topraklarına komşu Yunan adalarının egemenliğine düzenli olarak saldırarak bin yıllık hayallerine yeniden başlıyor.”

Öte yandan Mültecilerle ilgili olarak haberde şu cümlelere yer verildi: “Erdoğan göçmenleri” kullanarak Avrupa’ya baskı yapıyor. AB sınırlarından göçmen kitlelerinin geçmesine izin verdi. Belki de aralarında çok sayıda terörist vardı.”

Türkiye’nin Libya ile askeri ve güvenlik iş birliği antlaşması imzalamasıysa şu şekilde ifade edildi: “Türkiye, petrol akışını kontrol etmek için Libya’ya da müdahale ediyor.”

Türkiye’nin egemenlik yetkisinde bulunan Ayasofya’nın camiye çevrilmesi de Fransız gazetesinin haberinde yer buldu: “Türk hakimler, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesini meşrulaştırmak için 1934 kararnamesini iptal etmeyi kabul etti. Öyleyse Sevr Antlaşması’nın yüzüncü yılı olan 10 Ağustos 2020’de Türk emperyalizminin önüne geçmek için uluslararası hukuka ve tarihe güvenmek yerinde olacaktır.”

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın