Fransız mahkemesi ırkçı polisleri suçlu buldu

Fransız mahkemesi öğrenciler

Fransız mahkemesi ayrımcı kimlik kontrolü yapan ırkçı polisleri suçladı

Epinay-sur-Seine bölgesinden İlyas Haddaji, Mamadou Camara ve Zakaria Hadji Mmadi adlı 3 lise öğrencisi, Brüksel’den döndükleri esnada Paris’teki Kuzey Garı’nda polis memurları tarafından durduruldu. Öğrenciler sınıf arkadaşları ve yoldan geçenlerin gözü önünde kökenleri nedeniyle “ayrımcı kimlik kontrolüne” maruz kaldı. Paris Temyiz Mahkemesi, polis memurlarının 2017 yılında kendilerine “ayrımcı kimlik kontrolü” yaptığı gerekçesiyle devleti dava eden 3 lise öğrencisinin haklı olduğuna karar verdi. Yargıçlar verdikleri hükme ilişkin açıklama yaptı. Irkçı polis memurlarının cinsiyet ve fiziksel özellikleri, özellikle kökenleri nedeniyle yaptığı kimlik kontrolünün ayrımcılığı teşkil ettiği ve devlet açısından ağır suistimal oluşturduğunu kaydetti. Pariz Temyiz Mahkemesi, devletin her bir gence 1500’er euro manevi tazminat ödemesine hükmetti. Davanın ilk görüldüğü mahkeme ise sınıftan çok sayıda azınlık olduğu gerekçesiyle kimlik kontrolünün ayrımcı olmadığına hükmetmişti. Öğrenciler daha sonra davayı temyize taşımıştı.

 ırkçı fransız polisi

Fransız gençler de polise güvenmiyor ve ırkçı olduklarını düşünüyor

Fransa’da polis şiddeti giderek artıyor. Ülkede polisi koruyan yasalar devam ettikçe polisin vatandaşa uyguladığı şiddet de tırmanıyor. Macron yönetimi polisin şiddet uyguladığı anda kaydetmeyi ve görüntüleri paylaşmayı yasakladı. Bu yasa tasarısına karşı çıkan halk, Paris’te sokaklara döküldü. Fransız polisi ise vatandaşa şiddet uygulamaktan çekinmedi. Polise karşı çıkan halk yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Polisin orantısız gücüne maruz kaldı. Bu olaylarla basın özgürlüğüne de bir darbe vuruldu. Muhabirlerin çektiği görüntüler ellerinden alındı. Basın mensupları gözaltına alındı. Tüm yaşanan bu olaylardan sonra Fransa’da bir anket yapılarak gençlere şu soru soruldu. “Fransa’da polis şiddeti var mı?”  Fransız gençlerin neredeyse yarısının verdiği cevap ise şöyle oldu. “Ülkede polis şiddeti bir gerçek ve polislerin çoğu ırkçı.”

Fransız gençler ülkede polis şiddeti olduğunu söylüyor

20 Minutes – OpinionWay’in yayınladığı ankete göre Fransız gençlerin neredeyse yarısı polise güvenmiyor. Ankete göre Fransız gençlerin yüzde 79’u ülkede polis şiddetinin olduğunu savunuyor. Fransız gençlerin yüzde 48’i de Fransa’daki polislerin ırkçı olduğunu düşünüyor.  18 ile 30 yaş arasındaki gençlerin yüzde 92’si polisi kontrol eden IGPN kurumunun daha etkili olması için kurumun yenilenmesi gerektiğini söylüyor.  Aynı yaş grubunun yüzde 47’si polise güvenmediğini ifade ederken, genel nüfusta bu oran yüzde 33’lere düşüyor.  Ancak ankete katılanların yüzde 45’i, “güvenlik yasasında” yer alan tartışmalı düzenlemeyi savunuyor. Özellikle gazeteciler tarafından protesto edilen bu düzenlemede, “bir polis memurunun veya bir jandarmanın operasyonda nefret uyandıran yorumlarla yol açabilecek kimlik tespitine yol açan görüntülerinin yayınlanmasının yasaklanması” öngörülüyor.