George Soros: ABD ve Çin arasındaki ticari gerilim savaşa dönebilir

Adı sürekli spekülasyonlarla anılan George Soros, geçtiğimiz Perşembe günü dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin’in “kısa süre içinde sıcağa dönebilecek bir soğuk savaşa tutuştukları” uyarısında bulundu.

Soros’un yorumları ABD ve Çin arasındaki uzun soluklu ticaret savaşının iş dünyası ve tüketici güvenini sarsmasıyla beraber yatırımcıların ciddi bir ekonomik gerilemeden gitgide daha fazla endişe duydukları bir zamana denk geldi.

Trump’ın 2017’nin sonlarında Çin’i “stratejik” rakip olarak nitelediği kararından söz eden Soros bu yaklaşımın “fazlasıyla kolaycı” olduğunu ifade etti.

“Çin’e karşı etkili bir politika bir slogana indirgenemez. Çok daha sofistike, detaylı ve pratik olmalı ve ‘Bir Kuşak Bir Yol İnisiyatifi’ne bir Amerikan ekonomik cevabını içermeli.” dedi.

Demokratların önemli bir bağışçısı ve Başkan Donald Trump’ın muhalifi olan Soros İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’ndaki özel bir akşam yemeğinde bir konuşma yaptı.

“Başkan Trump ne yazık ki başka bir yol takip ediyor görünüyor: ABD’nin müttefiklerine karşı saldırılarına devam ederken Çin’e ayrıcalıklar vermek ve zafer ilan etmek. Bu durum muhtemelen ABD’nin Çin’in istismar ve aşırılıklarını kontrol altına almak şeklindeki hedefinin altını oyacaktır.” dedi.

“Gerçek şu ki sıcağa dönmekle tehdit eden bir soğuk savaşın içindeyiz.” diye ekledi.

Ticari anlaşmazlık

Washington ve Pekin birkaç aydır dişe diş bir ticaret savaşına saplanmış durumda.

Karlarla kaplı Davos’ta bu ay yapılan toplantıda bir araya gelen devlet başkanlarından ilk olarak 2 Mart’taki son tarih öncesinde her iki tarafın görüşme yapabilecekleri bir ortam sağlaması beklendi.

Ama Beyaz Saray hükümetin kapalı kalmaya devam ettiğine belirterek İsviçre’ye gelecek heyetin seyahatini birdenbire iptal etti.

Müzakerelerin bir sonraki turunun Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin ABD’li yetkililerle görüşmek üzere Washington’a seyahat edeceği ay sonunda yapılması belirlendi.

Soros “Eğer (Başkan) Şi ve Trump iktidarda olmasaydı, iki siber süper gücün arasında daha iyi bir işbirliğini geliştirecek bir fırsat kendini gösterirdi.” dedi.

Soros aynı konuşmada Çin Devlet Başkanı Şi’yi açık topluma inanlara karşı “en tehlikeli” muhalif olarak tanımladı.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın