Hollanda’da ilkokul öğrencilerine İslam karşıtı eğitim

Hollanda’da ilkokul öğrencilerine İslamofobik soru sorulmasına tepki gösterildi

Hollanda’da dijital ders içeriği üreten Logo 3000 adlı şirket, ilkokul öğrencileri için İslamofobik soru hazırladı. Hazırlanan soruda İslamofobik görseller kullanıldı. Durumu fark eden Müslüman aileler çocuklarına İslamofobik sorular sorulmasına tepki gösterdi. Hollanda’da ilkokul öğrencilerine sorulan soruda, dört resimden birinin diğerleriyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle çöpe atılması istendi. Diğer 3 resimden farklı olarak Arapça Allah yazısı ve cami resimleri gibi İslamofobik bir resim kullanıldı. Denk Partisi milletvekili adayı Doğukan Ergin, AA muhabirine yaşanan durumla ilgili açıklama yaptı. Logo 3000 isimli eğitim şirketi hakkında kendilerine çok fazla şikayet geldiğini ifade eden Ergin, seçenekler arasında çöpe atılması gereken şıklara cami resmi, Allah lafzı gibi görsellerin yerleştirilmesine tepki gösterdi. “İslam düşmanlığı ve Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılık ilkokul çocuklarının zihnine işleniyor.” diye konuştu. Ergin, şirketin ilkokul 3, 4 ve 5. sınıflar için dijital ders içeriği hizmeti sunduğunu ve pandemi sebebiyle uzaktan eğitim veren birçok kurumunda bu görsellerin kullanıldığını düşündüklerini belirtti.

Hollanda’da ilkokul öğrencilerine İslamofobik sorular hazırlayan şirket özür diledi

Doğukan Ergin, Hollanda’da ilkokul öğrencilerine İslamofobik sorular sorulmasına ülkedeki Müslümanların tepki verdiğini ve bunun üzerine DENK partisinin girişimi sayesinde Logo 3000 adlı şirketin açıklama yaparak özür dilediğini bildirdi. Logo 3000 isimli şirketin yaptığı açıklamada, dijital ortamda oluşan kombinasyonlar yüzünden bahsi geçen hatanın oluştuğu ve velilerden gelen mesajlar üzerine içeriklerin hemen değiştirilerek hatanın düzeltildiği belirtti. Şirket, yaşanan durumu “sistem hatası” olarak tanımladı ve Müslümanlardan af diledi.

Hollanda’da bir okulda İslam’ı “şiddet dini” olarak gösteren ödev verildi

Son yıllarda İslamofobi, Avrupa ülkelerinde giderek tırmanıyor. Camilere saldırılar ve okullarda ırkçı eylemlerle gündemden düşmeyen Avrupa’da yakın tarihte bir skandal daha patlak verdi. Kasım 2020 tarihinde Hollanda‘da bir lisede İslam’a hakaret eden ödev verildi. Hollanda’nın Leiden kentindeki Visser’t Hooft Lisesi’nde din dersinde İslam’ı “şiddet dini” olarak gösteren ödev verildi. Lise ödevinde “İnsanlar neden bu kadar çok şiddet üreten bir dine inanır?” ifadeleri kullanıldı. Müslümanların yoğun tepkisi üzerine Leiden kentindeki Visser’t Hooft Lisesi yazılı açıklama yaptı. Okuldaki din dersi sırasında “din özgürlüğü ve İslam” konulu yazı ödevinde yer alan bazı soruları tasvip etmediklerini bildirdi.

Hollanda'da ilkokul öğrencilerine

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın