Hollanda’da öğretmenden Hz. Muhammed’e hakaret

_105821059_rsz__jh_2023_kopie-ren

Hollanda’da mesleki ağırlıklı eğitim veren bir ortaokulda, Hz. Muhammed (A.S.) için “pedofil” diye söz eden bir teknik eğitmen, okul yönetimi tarafından açığa alındı.

Karar, siyasette tartışma yarattı. Başta hükümet ortakları olmak üzere, meclisteki bazı partiler, yardımcı öğretmen statüsündeki eğitmenin açığa alınmasını “düşünce özgürlüğüne müdahale” olarak değerlendirdi.

Olay, başkent Amsterdam yakınlarındaki Hoofdorp kasabasında bulunan bir ortaokulda yaşandı. Hollanda Televizyonu’nun (NOS) haberine göre, bir süre önce okulda ateşli bir tartışma yaşandı.

Tartışma sırasında teknik eğitmen, öğrencilere, küstahça “Muhammed Peygamber’in 8 yaşında bir kız çocuğu ile evli olduğunu ve Hollanda’da 8 yaşında bir kızla evlenen bir yetişkinin pedofil olarak görüldüğünü” söyledi.

Ortaokulun bağlı olduğu kurumun yönetim kurulu başkanı Jan Rath, bu tartışmanın sınıf içinde ve dışında çok fazla huzursuzluğa neden olduğunu söyledi. Rath, bu nedenle, gerilimin düşmesi için olayı zamana bıraktıklarını belirtti.

Kendisinin “inançlı bir Hıristiyan” olduğunu iddia eden Hollandalı eğitmen, “Dersten sonra diğer öğrenciler gelip hesap sordular ve olay çığırından çıktı” dedi. Daha sonra okul müdürüyle konuştuğunu anlatan eğitmen, bu konuşmada ‘İslam Peygamberi’ ve ‘pedofil’ kelimelerinin geçtiğini itiraf etti.

Teknik eğitmen, Eğitim Anlaşmazlık Komisyonu’na başvurarak, açığa alınmasına ilişkin karar itiraz etti. Eğitmen, “Teknik, harika bir bölüm. Yeniden okula dönmek istiyorum” diye konuştu.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın