İngiltere’de genç kadınlara taciz arttı

ingiltere-taciz-kadın

İngiltere’de genç kadınlar tacize uğruyor

İngiltere’de Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin kalıcı etkisi ile ilgili bir araştırma yaptı. ONS’nin yaptığı ilk kapsamlı istatistiksel analize dair veriler kamuoyuyla da paylaşıldı. ONS’nin yaptığı araştırma, İngiltere‘de geçen yıl 16 ila 34 yaş aralığındaki her 3 kadından 2’sinin bir şekilde tacize uğradığını ortaya koydu. Buna göre İngiltere’de, 16 yaşın üzerindeki her 3 kadından 1’i, geçtiğimiz yıl en az bir tacize maruz kaldı. Bu oran, 16-34 yaş arası kadınlar için 3’te 2’ye kadar arttı. 2020 yılında yaşları 16-74 arasında değişen 1,6 milyon kadın, aile içi şiddete uğradı. 18-74 yaş aralığındaki yaklaşık 5,1 milyon kadın, çocukken bir tür istismarın kurbanı oldu. ONS suç birimi şefi Meghan Elkim konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Elkim, “Hükümet genelinde ve hayır kurumlarıyla birlikte çalışarak, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin ölçeğini ve etkisini vurgulamak için ilk kez veri kaynaklarını bir araya getirmeyi başardık.” ifadelerini kullandı. Elkim, araştırmaya konu suçların kadınlar ve kız çocukları üzerindeki etkisinin ciddi ve uzun soluklu olduğuna dikkat çekti.

ingiltere-kadın-taciz
İngiltere’de genç kadınların 3’te 2’si tacize uğruyor

İtalya’da da kadına yönelik şiddet arttı

İtalya‘da da kadına yönelik şiddetle ilgili 2020 yılı raporu yayımlandı. Ülkede karantinanın sona erdiği haziran ve ağustos aylarında şiddet vakalarının artış gösterdiği ortaya çıktı. İtalya İçişleri Bakanlığı kadına yönelik şiddetle ilgili raporu Ekim 2020’de yayınladı. “Bu aşk değil” (Questo non amore) adlı rapora göre, kadına yönelik şiddet vakaları koronavirüs (Covid-19) tedbirleri uygulamalarına göre bir yıl öncesine kıyasla değişkenlik gösterdi. Rapor, 2020’de sokağa çıkma yasağının uygulandığı mart ve mayıs ayları arasında bir önceki yıl ile karşılaştırıldı. Sonuca göre kadın cinayetlerinin tüm cinayetlere oranının yüzde 56’dan yüzde 33’e düştüğü görüldü. Ancak karantina uygulamasının bittiği 2020 Haziran ayı ile Ağustos ayı arasındaki 3 aylık veriler kıyaslandığında ise bu oranın 2019 yılına göre yüzde 37’den yüzde 54’e yükseldiği açığa çıktı.

Kadına yönelik şiddetin sonu gelmiyor

Aynı dönemlerde eski eş veya sevgili tarafından işlenen kadın cinayetlerinin oranı ise karantina döneminde 2019 yılındaki gibi yüzde 22 oranında kaldı. Bu oran yılın üçüncü çeyreğinde bir yıl öncesine göre yüzde 10 azaldı ve yüzde 26 olarak kaydedildi. 2020 yılında aile içi şiddet vakalarında kadınların şiddet mağduru olma oranı yüzde 81 olarak bildirildi. Aile içi şiddet vakalarının yüzde 58’ini fiziksel şiddet, 33’ünü sözlü ya da kısıtlayıcı davranışlar, yüzde 9’u ise taciz veya tecavüz şeklinde gerçekleştiği açıklandı. Raporda, kadına karşı işlenen suçlarda failin yüzde 62 oranında kadının eski eşi veya evli olduğu eşi ya da sevgilisi olduğu belirtildi. Şiddet vakalarının yüzde 33’ünü eş ya da sevgili, yüzde 29’unu da eski eş ya da sevgili oluşturdu. Rapora göre, vakaların yüzde 14’ünde fail kadının ebeveyni ya da çocuğu oldu. Ne yazık ki İtalya‘da kadına yönelik şiddet önlenemiyor.

Benzer gönderiler