İngiltere’nin modern kölelerinin %35’i Arnavutluk’tan

libya-slavery-protest-march

“Modern kölelik” dünyanın en önemli sorunlarından biri olarak ağırlığını her geçen gün arttırıyor. İngiliz haber kurumu BBC, İngiltere’deki modern köleliğin korkutucu yüzünü yayınladığı bir haber ile ortaya koydu.

Mağdurların isimleri ve olayların geçtiği yerler güvenlik nedeniyle değiştirilmiş. Haberin en can alıcı noktalarından biri, İngiltere’deki “modern kölelerin” büyük çoğunluğunun Arnavut olması. Bu da sorunun sadece “Afrikalı ya da Asyalı sığınmacılardan kaynaklanmadığını, köleliğin Avrupa kıtası için büyük bir sorun olduğunu ortaya çıkartıyor.

Aç kaldı, dövüldü, beş parasız bırakıldı.

imi’nin hikayesi, İngiliz Polisi’nin Nisan 2017’ye kadarki 12 aylık dönemde kayıtlara geçirdiği 2 bin 200’den fazla modern kölelik vakasından biri.

Bir önceki yıla göre yüzde 160’lık bir artış görüldü.

İngiltere’de kölelikle mücadele eden sivil toplum kuruluşlarına göreyse asıl sayı çok daha yüksek, 13 bini bulabilir.

Yardım kuruluşları Londra’nın “modern kölelikte büyüyen bir merkez” olduğu uyarısında bulunuyor ve çoğu kurbanın ülke dışından geldiğini söylüyor.

İngiltere’de 2015 yılında değişen yasa ile ‘Modern kölelik’ tanımlandı: Cinsel istismar, borçlandırarak rehin alma, zorla çalıştırma, organ hırsızlığı, ev işlerinde kullanma, insan kaçakçılığı ve tüm yönleriyle köleliği kapsar.

Güney Amerika’dan ailesi için geldi hayatı karardı

Çoğu İngiltere’ye, inşaat sektöründe iş vaat edilen, dört çocuk babası Ekvator vatandaşı Jose gibi büyük umutlarla gelmiş.

Çok sayıda modern köle, özellikle de erkekler, araba yıkama dükkanlarında çalışıyor

“İşteki ilk günümde büyük bir ofisin tuvaletlerini temizlemeye gönderildim. Hep bunun geçici olduğunu söylediler ama haftalar geçti” diyor.

Jose diğer beş kişiyle birlikte aynı odada kalıyormuş. “Endişelenme, paraya ihtiyacın yok, karnını doyuruyoruz işte diyorlardı sürekli” diye anlatıyor.

Salvation Army yardım kuruluşundan Diane Payne giderek artan sayıda göçmenin “kandırıldığını, tuzağa düşürüldüğünü ve ticaretinin yapıldığını” söylüyor.

Yüzde 35’i Arnavutluk’tan

İnsan kaçakçılığı kurbanlarıyla ilgilenen Hestia adlı yardım kuruluşu, dünyanın her yanından gelen insanlara yardım ve destek sağladıklarını söylüyor.

Geçen yıl ele aldıkları vakaların yüzde 35’ini Arnavutluk, yüzde 17’sini Nijerya, yüzde 6’sını Vietnam, yüzde 5’ini ise Hindistan vatandaşları oluşturmuş.

Çin, Polonya, Romanya ve Pakistan vatandaşlarının da sık sık kurbanlar arasında yer aldığını söylüyorlar.

Arnavutlar genelde cinsel istismar için kaçakçılığı yapılan kadınlardan oluşurken, Vietnam’da çeteler genelde depolarda çalışmak veya esrar yetiştirmek için hedef alınan erkekler ve yetimlerden oluşuyor.

Nijeryalılara ise genelde kuaförler, dükkanlar veya evlerde çalıştıkları işler veriliyor.

Diane Payne “Genelde taktikleri kurbanları borçlandırmak ve İngiltere’ye çalışmaya gelirlerse mali yardım yapılacağı vaadinde bulunmak” diyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın