İnsan Hakları Örgütleri artık Fransa’da güvende hissetmiyor

28

Fransa’da İnsan Hakları Örgütü olan İslamofobiye Karşı Kolektif (CCIF) adlı kuruluş, hükümet tarafından hedef gösterildiğini açıkladı. CCIF ekibi artık Fransa’da güvende olmadıklarını ve faaliyetlerini uluslararası ölçekte genişletmeye karar verdiklerini duyurdu.

“Fransa’da tüm İslami örgütlere daha önce görülmemiş bir şekilde baskı uygulanıyor. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 53 Müslüman Sivil Toplum Kuruluşuna (STK) ve camiye baskın düzenledi. Darmanin bu kuruluşların Paris’teki öğretmene yapılan saldırıyla ilgisi olmadığını ancak baskınların “mesaj göndermek için” yapıldığını söyledi.

Nefret suçu ve ayrımcılık nedeniyle mağdur olan binlerce kişiye yardım eden kuruluşumuz İslamofobiye Karşı Kolektif (CCIF), hükümet tarafından “Cumhuriyet Düşmanı” olarak hedef gösterildi. Bakan Darmanin ayrıca hükümetin CCIF’i kapatmak istediğini açıkladı.

Neden? Çünkü biz, ülkedeki en önde gelen İnsan Hakları Örgütlerinden biriyiz. Uluslararası Örgütlerle küresel düzeyde en çok ilgilenen ve halk tarafından desteklenen kuruluşlardanız. Fransa’da Müslüman toplulukların nasıl muamele gördüğünü ortaya çıkardık. “Laikliğin” yanlış kullanılmasıyla, artan ırkçılığın Müslümanları nasıl hedef aldığı konusunda farkındalık yarattık. Müslümanlar etrafında dönen bu döngüsel tartışmalarla (özellikle başörtülü kadınları hedef alan), Fransa’nın uluslararası düzeyde yansıtmak istediği imaj (insan hakları ülkesi) arasındaki çifte konuşmayı nasıl sürdürdüğünü ortaya çıkardık.

Bugün bağımsız İnsan Hakları savunucuları olarak işimizin bedelini ödüyoruz. Fransız hükümeti CCIF’i feshetmek istediğini duyurduğundan bu yana geçen 7 gündür, sosyal ağlarda on binlerce ölüm tehdidi mesajının hedefi olduk. Hükümet bizi açık hedef gösterdi. Fransa’da başka hiçbir İnsan Hakları Örgütü bu kadar nefretle karşılaşmadı. Bu bizi korkutmaya yönelik bir siyasi girişimdir. BM İnsan Hakları konseyine resmi bir şikâyette bulunduk. Binlerce kuruluştan da destek aldık.

İnsan Hakları Örgütü olarak, hükümetin bizi düşman bir örgüt olarak göstermesinden dolayı işimizi Fransa’da artık güvenli bir şekilde yürütebileceğimizi hissetmiyoruz. Bu nedenle hükümetin CCIF’ı feshetme girişiminin sonucu ne olursa olsun faaliyetlerimizin sürekliliğini sağlamak ve ekibimizi korumak için faaliyetlerimizi uluslararası ölçekte genişletmeye karar verdik. Bu kararın Fransa’daki Müslüman topluluklar için temel özgürlüklerin korunmasına yardımcı olacağını umuyoruz ve bu zor zamanımızda desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin