İşgalci İsrail, Harem-i İbrahim Camii’ni Müslümanlara kapattı

İsrail-filistinli-cami

Harem-i İbrahim Camii Filistinli Müslümanlara kapatıldı

İsrail, Harem-i İbrahim Camii‘ni Müslümanların girişine kapattı. İsrail makamlarından yapılan açıklamaya göre, Yahudi bayramlarının kutlanması için caminin kapatıldığı söylendi. Harem-i İbrahim Camii Müdürü Şeyh Hıfzı Ebu Suneyne, konuyla ilgili açıklama yaptı. Ebu Suneyne, Yahudi bayramları dolayısıyla haremin yarın geceye kadar Müslümanlara kapalı olduğunu söyledi. Suneyne, camiyi kapatan İsrail yetkililerinin, Müslüman cemaatin yanı sıra cami görevlileri ve Vakıflar Bakanlığı personelinin de hareme girişine izin vermediğini ifade etti. Ayrıca, İsrail askerlerinin El-Halil kentindeki Eski Şehir beldesine girişleri de kısıtladığını söyledi. Suneyne, camiye gelmek isteyen Filistinlilerin yoğun askeri önlemlere maruz bırakıldığını dile getirdi. Suneyne, sadece Eski Şehir’de ikamet eden Filistinlilerin giriş çıkışlarına izin verildiğini belirtti.

israil-filistinli-müslüman
İsrail, Harem-i İbrahim Camii’ni Filistinlilere kapattı

Harem-i İbrahim Camii Yahudilere tahsis edildi

Yahudi bayramları, 6 Eylül’de başlıyor ve 27 Eylül’e kadar sürüyor. İsrail makamları, bu süreç içerisinde Harem-i İbrahim Camii’ni belirli sürelerde kapatıyor. Bu süreçte Harem-i İbrahim Camii, yalnızca Yahudilerin ayinlerine tahsis ediliyor. Müslümanlara göre Harem-i İbrahim Camii, Mekke’deki Mescid-i Haram, Medine’deki Mescid-i Nebevi ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan sonra en kutsal 4’üncü cami kabul ediliyor. Caminin altında yer alan Hazreti İbrahim ve eşi Hazreti Sare’nin kabirlerinin yanı sıra Hazreti İshak, Hazreti Yakup, Hazreti Yusuf ve eşlerinin mezarlarının bulunduğuna inanılıyor. Mağara, İsrail tarafından “Ata Babalar (Machpelah)” olarak isimlendiriliyor. Harem-i İbrahim, bu nedenle sık sık fanatik Yahudilerin baskınlarına uğruyor. Hazreti İshak ve eşine ait kabirler, Müslümanlara ayrılan kısımda kalırken diğerleri Yahudilere ayrılan ve sinagoga çevrilen bölümlerde bırakılmış durumda. Harem-i İbrahim Camii, fanatik Yahudi Baruch Goldstein’in 25 Şubat 1994’te 29 Müslüman’ı öldürdüğü katliamın ardından kapatılmıştı. Yeniden açıldığında ise çoğu Yahudilere tahsis edilecek şekilde 2’ye bölünmüştü.

İsrail’in Filistinlilere yönelik zulümleri bitmiyor

İşgalci İsrail‘in Filistinlilere yaptığı baskıların sonu gelmiyor. Filistinliler, Siyonist güçlerin çeşitli baskılarına maruz kalıyor. Ayrıca, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uygulanıyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

Benzer gönderiler