İspanya ırkçılığa karşı bağımsız komisyon için direniyor

70

Avrupa Konseyi İspanya’ya “acilen” bağımsız bir eşitlik kurulu kurma konusunda çağrıda bulunuyor.

İspanya ve San Marino 47 üyeli konseyin ırkçılıkla mücadele etmek üzere yapılandırılmış bir örgütü olmayan tek ülkeleri.

Konseye bağlı Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe karşı Avrupa Komisyonu (ECRI) tarafından 27 Şubat 2018’de yayınlanan rapor da Roman çocukların tecrit edilmesi kadar göçmenlerin entegre olması için gereken tedbirlerin alınmamasını topa tuttu. R

apor İspanya’da nefret söyleminin diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha az olduğunu kabul ederken İspanyol hükümetinin ırkçılığın üzerine yeteri kadar gitmediğini de ifade ediyor.

İspanyol hükümeti 2009 yılında ırkçılık vakalarını izlemek için Irksal ve Etnik Ayrımcılığı Yok Etme Kurulu kurdu.

Ancak Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan bu konsey hiçbir zaman bağımsız olmadı ve geçtiğimiz yıllar süresince çok az iş çıkardı. Avrupa Konseyi kurulla ilgili olarak yayınladığı raporda “etkisiz bırakıldığını” ve liderlik eksikliği çekitiğini belirttti.

Avrupa Konseyi, ayrıca, Roman çocukların okula kazandırılmasını İspanyol hükümeti tarafından öncelikli bir mesele olarak ele almasını istedi. Avrupa Komisyonu’nun İspanya’yı kimi zaman toplumsal entegrasyon konusunda lider ülke olarak göstermesine rağmen, Avrupa Birliği’nden bağımsız olan Avrupa Konseyi raporu “yeni konut sağlama tedbirlerinin yerleşim ve okul ayrışmasına sebep” olduğunu ileri sürüyor.

Rapora göre, Roman çocukların sadece yüzde 45’lik bir kısmı zorunlu eğitimi tamamlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin