İsrail askerleri 13 yaşındaki Filistinli çocuğu şehit etti

25
filistinli çocuk şehit
İsrail güçleri filistin

Siyonist İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da yaraladığı 13 yaşındaki Filistinli çocuk öldü

Filistin Sağlık Bakanlığı, Ramallah yakınlarındaki El-Mugayyer köyünde işgalci İsrail güçlerinin ateş açması sonucu karnından yaralanan Ali Ebu Aliyye’nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail ordusu, El-Mugayyer köyündeki gösteriye müdahalesinde gerçek mermi kullanılmadığını iddia etti. Filistinliler cuma namazı sonrasında Ramallah yakınlarındaki El-Mugayyer köyünde yasa dışı Yahudi yerleşim birimi inşa planını protesto etmek için toplanmıştı. Gösteri esnasında İsrail güçleri Filistinlilere müdahalede bulundu. O esnada Aliyye gerçek mermiyle yaralandı. 4 Filistinli de plastik mermiyle yaralandı.

BM, İsrail için inceleme çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, “İsrail’in bu kabul edilmez, korkunç olayla ilgili ivedilikle bağımsız bir şekilde inceleme yapması gerekir” diye konuştu. Mladenov, çocukların uluslararası hukuka göre özel koruma hakkına sahip olduklarını belirtti. Ayrıca şiddetten de korunmaları gerektiğini söyledi.

Filistinlilerin toprakları işgal altında

İsrail Batı Şeria’yı 1967 yılında işgal etti. İşgal altındaki Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci var. Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinlilerin için hayatını daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler her gün Filistinlilere saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar.

27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin