İsrail Başbakanı: Bağımsız Filistin devletine karşıyım

İsrail-naftali-bennett

İsrail Başbakanı: Bağımsız Filistin devleti kurulamaz

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN), ülkedeki gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Bağımsız Filistin devletine karşı olduğunu duyuran Bennett, Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüşmeyeceğini ifade etti. Bennett, bağımsız Filistin devletinin kurulmasının “berbat bir hata olacağını” iddia etti. “Filistin devletine karşıyım. Bunu yapmayacağım.” ifadelerinde bulundu. Filistin yönetimi, İsrail’i işlediği savaş suçları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesine şikayet etmişti. İsrail yeni Başbakanı Naftali Bennett, bu nedenle Filistinli tutuklular ile şehit yakınlarına yapılan ödemelerden sonra Devlet Başkanı Abbas ile görüşmeyeceğini söyledi. Bennett, Yediot Aharonot gazetesine verdiği röportajda ise Kudüs’ün tamamının “İsrail’in başkenti” olduğunu iddia etti. ABD yönetiminin Filistinlilere hizmet verecek olan Kudüs’teki konsolosluğu yeniden açma planına da karşı olduğunu söyledi.

İsrail-Başbakanı-Bennett
İsrail Başbakanı Bennett: Bağımsız Filistin devletine karşıyım

İsrail Başbakanı Filistin karşıtlığı ile tanınıyor

49 yaşındaki aşırı sağcı yeni İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Filistin karşıtı tutumları ile biliniyor. Naftali Bennett, İsrail ordusunda eski bir komando olarak görev yapmıştı. Bennet, “Ben birçok Arap’ı öldürdüm ve bunda bir problem görmüyorum.” sözleri ile biliniyor. Naftali Bennett ayrıca, “İki hikaye yok. İki gerçek yok. Tek bir gerçek var ve bu gerçek çok basit. Büyük İsrail Yahudi halkına aittir.” ifadelerini de kullanmıştı. Aşırı sağcı İsrailli siyasetçi, sıfırdan kurduğu teknoloji firmasıyla dolar milyoneri haline geldi. Kariyeri boyunca da aşırı sağcı seçmene hitap etti. Bennett, işgal altındaki Filistin toprağı olan Batı Şeria’nın bazı bölümlerinin İsrail’e verilmesi gerektiğini de savunmuştu.

Bennett, iki yıl İsrail Başbakanı olarak kalacak

İsrail Başbakanı Bennett, Netanyahu hükümeti döneminde de Ekonomi ve Milli Eğitim bakanlıkları da dahil olmak üzere birçok pozisyonda görev aldı. İsrail‘in Mayıs 2021’de Gazze’ye düzenlediği ve 254 Filistinlinin hayatını kaybettiği saldırıların Hamas’la varılan ateşkes neticesinde son bulmasının ardından Bennett, Netanyahu’nun rakibi olan ana muhalefetteki Gelecek Var Paritisi lideri Yair Lapid’le koalisyon kurmak için anlaştı. Yamina partisin lideri olan Bennett, meclis’te partisini 7 milletvekili ile temsil ediyor. Yapılan anlaşmaya göre aşırı sağcı siyasetçi, ilk iki yıl başbakanlık görevini yürütecek. Daha sonra ise son iki yıl için bu görevi Lapid’e devredecek.

Benzer gönderiler