İsrail güçleri Filistinlilerin tarım arazisine zarar verdi

İsrail güçleri Batı Şeria’da tatbikat yaparken, Filistinlilerin 1800 dönümlük tarım arazini tahrip etti

İsrail güçleri tatbikat yaptığı Batı Şeria‘nın doğusundaki Ürdün Vadisi‘nde (Ağvar) Filistinlilerin 1800 dönümlük arazine zarar verdi. Tahıl ekilen arazi tahrip edildi. Ağvar Yerleşim Projeleri Sorumlusu Mutez Beşşarat AA muhabirine konuyla ilgili açıklama yaptı. Beşşarat, İsrail askerlerinin zırhlı araçlar ve tanklarla Ürdün Vadisi’nin çeşitli yerlerinde askeri tatbikat yaptığını belirterek, askeri araçların Filistinlilerin buğday ve arpa gibi tahıl ekili yaklaşık 1800 dönümlük arazisini yakıp yıktığını bildirdi. İsrail güçlerinin, yerleşim projeleri lehine olacak şekilde buralarda yaşayanları yerlerinden etmek için söz konusu arazilerde eğitim verdiğini söyledi. Tatbikatların Filistinlilerin evleri, meraları ve tarlaları arasında gerçek mühimmatla gerçekleştirildiğini vurgulayan Ağvar Yerleşim Projeleri Sorumlusu, tatbikatların bölgede yaşayan Filistin halkını korkuttuğunu belirtti. Ürdün Vadisi, Ürdün sınırı ile Batı Şeria arasında 15 kilometre genişliğinde 120 kilometre uzunluğundaki 1,6 milyon dönümlük alan olarak adlandırılıyor. Ürdün Vadisi Batı Şeria’nın yüzde 30’unu teşkil ediyor ve burada 65 bin Filistinli, 13 bin de Yahudi yerleşimci yaşıyor.

İsrail güçleri Filistinlilere zulmünü sürdürüyor

Siyonist İsrail güçleri Filistinlilere maddi ve manevi zarar vermekten hiç çekinmiyor. İsrail güçleri bu zulümlerle, Filistinlilere yıldırmayı planlıyor. Filistinlilerin göç etmesi isteniyor. Filistinlilerin tek geçim kaynağı olan zeytin bahçeleri neredeyse her gün Yahudi yerleşimciler tarafından kundaklanırken, İsrail güçleri de onlara çanak tutuyor. Hatta bununla da kalmayıp kendileri de Filistinlilerin tarım arazilerine zarar veriyor. Geçtiğimiz günlerde işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytullahim kentine bağlı Takku beldesinde, Filistinlilere ait tarım amaçlı kullanılan bir fidanlığı tahrip ettiler. Takku Belde Belediye Başkanı Teysir Ebu Muferreh AA muhabirine açıklamalarda bulunarak, İsrail askerlerinin beldeye baskın düzenlediğini bildirdi. Muferreh, siyonist güçlerin fidanlığı tahrip ettiğini ve turunçgil ağaçlarını da kırdığını söyledi.

israil askerleri filistin

Siyonist İsrail güçleri Yahudi Yerleşimcilerin en büyük destekçisi

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor. Siyonist İsrail güçleri de Yahudi yerleşimcilere destek oluyor. Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere karşı yaptığı her eylemde onlara destek oluyorlar. Filistinlilere birlikte saldırıyorlar.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın