İsrail mahkemesi 13 yaşındaki Filistinli çocuğa hapis cezası verdi

İsrail 13 yaşındaki çocuğa

İsrail mahkemesi 13 yaşındaki Filistinli çocuğu hapse atacak

İsrail askeri mahkemesi, 13 yaşındaki Filistinli Sened Muhammed Mukbil adlı çocuğa bir ay hapis cezası verilmesine hükmetti. Filistin Esirler Cemiyetinden konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. İşgal altındaki Batı Şeria’da bulunan İsrail askeri mahkemesinin 13 yaşındaki Filistinli Sened Muhammed Mukbil’e verildiği bildirildi. Bununla ilgili olarak da Filistinli çocuğa verilen cezaya ilişkin paylaşım yapıldı. Filistin Esirler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria’nın Ramallah kentinin batısında yer alan Ofer Askeri Mahkemesi’nin Mukbil’e 2 bin Şekel para cezası ve 31 gün hapis cezası verilmesine karar verildiği açıklandı. Filistin Esirler Cemiyeti Basın Sorumlusu Emani Sarahne, İsrail makamlarının, Mukbil’i Batı Şeria’nın kuzeyindeki El-Halil kentine bağlı Beyt Ummer beldesinde Yahudi yerleşimcilerin aracına taş atmakla suçladığı duyuruldu. Filistin Esirler Cemiyeti’nin verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 180’i çocuk olmak üzere, 39’u kadın ve 500’ü idari tutuklu olan 4 bin 650 Filistinli bulunuyor.

13 yaşındaki filistinli

İsrail Filistin topraklarını işgal etti

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

İsrail güçlerinin Filistinlilere zulmü bitmek bilmiyor

İsrail; işgal altında bulundurduğu Filistin halkına sadece silahlı katliam yapmıyor. Aynı zamanda sistematik psikolojik şiddet de diğer bir soykırım yöntemi. Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından bir tanesi Filistinlilerin kontrollü geçişine izin verse de yol sürekli metal ızgaralarla kapatılıyor. İşgalci İsrail’in kontrol noktaları; Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı için bir başka enstrüman. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs’te işgalci Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı. Hedef Filistinli nüfusu yüzde 12’nin altına düşürmek. İşgalci İsrail’in bu politikasına radikal Siyonist örgütleri Elad ve Ateret Cohanim gibi dernekler ciddi destek yapıyor. İsrail kendi uydurduğu GAİPLİK yasasına göre sürdüğü Filistinlilerin mülklerine el koyarken bir yandan da binlerce Filistinlinin evlerini imarsız olduğu bahanesiyle yıkmaya devam ediyor. İsrail ne zaman katliam yapsa TV kanallarında bir Nazi Soykırım filmiyle dünya halkları uyutuluyor. Arap ligi için uyku hapına bile ihtiyaç yok çünkü onlar gönüllü uykuda. Son yıllarda Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Salman, Muhammed Bin Zayed ve Muhammed Dahlan üçlüsünün İsrail ve ABD ile kirli ilişkiler ağı dünyanın gözleri önüne serildi. Mossad’ın 3 M si de denilen bu üçlü sözde Arap Milliyetçiliği adına Türkiye aleyhinde lobi faaliyetleri yürütüyor ve fonluyor. Üstelik terör örgütü FETÖ ve PKK’ya maddi destek sağladıkları belgelenmiş durumda.

Benzer Gönderiler