İsviçre: Evsizleri başka ülkelere gönderelim

İsviçre evsiz başka ülke

İsviçre, evsizleri başka ülkelere göndermeyi planlıyor

İsviçre, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına rağmen ülkedeki evsizlerle ilgili sorun her geçen gün tırmanıyor. Geçtiğimiz günlerde evsizler ile ilgili sorunu çözmek için Basel yönetimi yeni bir yol önerdi. Evsizlik sorunuyla başa çıkmak için alışılmadık bir çözüm öne sürüldü. Ülkenin en kalabalık üçüncü şehri olan Basel’in yönetimi, evsizleri başka ülkelere göndermek istediklerini dile getirdi. Ülkenin yerel basınında çıkan haberlere göre Basel yönetimi, evsizlere Avrupa‘da diledikleri bir ülkeye gitmeleri için trenle seyahat kuponu düzenleyecek. Bunun yanında da evsizlerin ceplerine 20 İsviçre frangı (yaklaşık 22 dolar) koyacak. Diğer yandan bu planı kabul eden evsizlerden belirli bir süreliğine Basel’e veya İsviçre’ye dönmeyeceklerine dair bir sözleşme imzalamaları da isteniyor. Bu kuralı ihlal edenler ise ülkeden sınır dışı edilecek.

isviçre evsiz planı

Alınan önlemin adı: Sokak temizliği

Le News basın organına göre, teklifi şimdiden 31 evsiz kabul etti. Basel Adalet Bakanlığı sözcüsü Toprak Yergu gazeteye açıklamalarda bulundu. Artık ülkede yaşayan evsizlerin böyle bir tedbir talep edebileceğini söyledi. Tedbiri eleştirenler ise alınan önlemlere “sokak temizliği” adını verdi. Bu, ülkedeki yetkililerin tepki çeken ilk önlemi de değil. 2014 yılında, Cenevre yetkilileri, evsiz bir kadına sokaklarda dilencilik yaptığı için 500 frank para cezası verdi. Le News, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin daha sonra kararı bozduğunu ve kadına bin 108 dolar değerinde tazminat ödendiğini açıkladı. 2016 yılında Vaud kantonundaki yetkililer bölgede dilenciliği yasakladı. Halkın tepkisine ve insan hakları gruplarının yasağı kaldırmaya yönelik sayısız girişimine rağmen, yasak hala yürürlükte.

2018’de de İsviçre’de dilenmek yasaklanmıştı

2018 yılında İsviçre‘de sokakta dilenen kişilere 100 İsviçre Frangı ceza uygulanması öngörüldü. Bu kişiler başkalarıyla veya yanında küçük bir çocukla dileniyorsa da bu ceza 500 ila 2000 Frank’a kadar çıkarılıyor. O dönemde Sosyal Demokrat Parti milletvekili Ada Marra, yasaya tepki göstermiş, güçsüz ve yoksul insanların bu uygulamayla daha da korunaksız hale geleceğini belirtmişti. “Fakirlerin suça teşvik edileceğini” söylemişti. Yasa tasarısı 60’a karşı 56 oyla mecliste kabul edilmişti. Eyalet Konseyi üyesi Beatrice Metraux, bu uygulamayla özellikle organize suç örgütlerinin durdurmak ve dilencilerin çocukları kullanmasının önüne geçmek istediklerini açıklamıştı. İsviçre’nin Cenevre Gölü’ne kıyısı olan Vaud Kantonu Nyon, Lozan ve Montrö şehirlerini içerisinde barındırıyor.

Benzer Gönderiler