İtalya kampı zorla boşalttı yüzlerce Roman sokakta kaldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kuzey Roma’daki bir Roman kampının tahliyesini durdurma kararına rağmen, İtalyan polisi ve belediye yetkilileri 26 Temmuz’da yaklaşık 300 göçmeni tahliye etti.

River kampına düzenlenen operasyon sabahın erken saatlerinde büyük bir polis teşkilatı kurularak başladı ve gün boyu devam etti. Öğleden sonraya kadar 100’den fazla bölge boşaltıldı. Zorla tahliye edilen Romanlar gidecek hiçbir yerlerinin olmadığını söyledi.

Tahliye edilen ailelerin bir kısmı, kamp girişinin önünde karton kutular, valizler ve yığılmış minderlerin yanı sıra bekleyecek gölge bir yer bulduğu için kendini şanslı sayıyordu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 24 Temmuz’da İtalyan hükümetine, insan hakları örgütü Associazione 21 Luglio’nun yardım ettiği kampın sakinlerinden üçünün başvurusunu takiben tahliyeyi durdurmasını emretmişti.

Örgütün sözcüsü Elena Risi El Cezire’ye verdiği demeçte, “Mahkeme hükümetten başvuru yapanların durumunun netleştirmesini istedi.” “Son teslim tarihi yarındı.” şeklinde açıklmada bulundu.

Ancak İtalya’nın aşırı sağdaki  İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Çarşamba günü Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi ile yaptığı toplantıda Strazburg mahkemesinin kararına rağmen tahliyenin devam ettiğini söyledi.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın