İtalya’da 2020’de kadına yönelik şiddet vakaları arttı

italya'da kadına şiddet

İtalya’da 2020 yılında kadına yönelik şiddet arttı

İtalya‘da İçişleri Bakanlığı kadına yönelik şiddet ile ilgili 2020 yılı raporunu yayımlandı. Ülkede karantinanın sona erdiği haziran ve ağustos aylarında şiddet vakalarının arttığı açığa çıktı. İçişleri Bakanlığı kadına yönelik şiddetle ilgili raporu Ekim 2020’de yayınladı. “Bu aşk değil” (Questo non amore) adlı rapora göre, kadına yönelik şiddet vakalarının koronavirüs (Covid-19) tedbirleri uygulamalarına göre bir yıl öncesine kıyasla değişkenlik gösterdiği açıklandı. Raporda, 2020’de sokağa çıkma yasağının uygulandığı mart ve mayıs ayları arasındaki kadına şiddet vakaları bir önceki yıl ile karşılaştırıldı. Sonuca göre kadın cinayetlerinin tüm cinayetlere oranının yüzde 56’dan yüzde 33’e düştüğü görüldü. Ancak karantina uygulamasının bittiği 2020 Haziran ayı ile Ağustos ayı arasındaki 3 aylık veriler kıyaslandığında ise bu oranın 2019 yılına göre yüzde 37’den yüzde 54’e yükseldiği ortaya çıktı.

İtalya’da kadına yönelik şiddet son bulmuyor

Aynı dönemlerde eski eş veya sevgili tarafından işlenen kadın cinayetlerinin oranı ise karantina döneminde 2019 yılındaki gibi yüzde 22 oranında kaldı. Bu oran yılın üçüncü çeyreğinde bir yıl öncesine göre yüzde 10 azaldı. Yüzde 26 olarak kaydedildi. 2020 yılında aile içi şiddet vakalarında kadınların şiddet mağduru olma oranı yüzde 81 olarak ifade edildi. Aile içi şiddet vakalarının yüzde 58’ini fiziksel şiddet, 33’ünü sözlü ya da kısıtlayıcı davranışlar, yüzde 9’u ise taciz veya tecavüz şeklinde olduğu açıklandı. Raporda, kadına karşı işlenen suçlarda failin yüzde 62 oranında kadının eski eşi veya evli olduğu eşi ya da sevgilisi olduğu söylendi. Şiddet vakalarının yüzde 33’ünü eş ya da sevgili, yüzde 29’unu da eski eş ya da sevgili oluşturdu. Rapora göre, vakaların yüzde 14’ünde fail, kadının ebeveyni ya da çocuğu oldu. İtalya‘da da kadına yönelik şiddetin durdurulamadığı böylece gözler önüne serildi.

Kadına yönelik şiddet
İtalya’da kadına yönelik şiddet vakaları arttı

İngiltere’de de kadına yönelik şiddet vaka sayısı 1 milyon 600 bin

İngiltere’de geçen yıl yaklaşık 1 milyon 600 bin kadın aile içi şiddete maruz kaldı. 2009-2018 yıllarında arasında 1425 kadın öldürüldü. AA muhabiri İngiltere’de kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerle ilgili bilgileri tüm bilgileri topladı. Bu bilgilere göre ise İngiltere’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri sayısı oldukça fazla. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisinin geçen yıl yayımladığı “aile içi şiddet” başlıklı rapora da bunu açıkça gösteriyor. İngiltere’de 2020 yılında yaklaşık 1 milyon 600 bin kadın eşi, erkek arkadaşı ya da eski eşi tarafından şiddet gördü. İngiltere ve Galler Polisi, geçen yıl 1 milyon 758 bin 941 aile içi şiddet vakasını kayır altına aldı. Boşanmış kadınların evli olanlara göre daha fazla şiddete maruz kaldığı görüldü. Öte yandan en fazla şiddet görenlerse 20-24 yaş aralığındaki kadınlar oldu.

 

 

Benzer Gönderiler