Katalan lider Puigdemont’a, İtalyan polisi tarafından gözaltı

katalan-lider-puigdemot-tutuklandi

İspanya’nın ifade özgürlüğü anlayışı: tutuklama

İspanya Yüksek Mahkemesi tarafından çıkarılan yakalama emrinden dolayı gitmiş olduğu Sardunya Adası’nda İtalyan sınır polisi tarafından gözaltına alınan Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili ve eski Katalonya özerk hükümet başkanı Carles Puigdemont‘un cuma günü mahkemeye çıkarılacağı bildirildi. Serbest kalması ya da iadesiyle ilgili kararın verilmesinin beklendiği ifade edildi. Puigdemont‘un ofisinden yapılan açıklamada: “Puigdemont, Alghero havaalanına vardığında İtalyan sınır polisi tarafından durduruldu. Cuma günü, serbest bırakılıp bırakılmayacağına veya iade edilip edilmeyeceğine karar vermeye yetkili olan Sasser Temyiz Mahkemesi’nin kararını bekliyoruz” bilgileri verildi. Puigdemont, Ekim 2017’de İspanya mahkemelerinden Belçika’ya kaçmıştı. Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu üyesi olan Puigdemont’un Avrupa Parlamento’sunda dokunulmazlıklarının kaldırılması yapılan oylamayla kabul edilmiş, ancak Avrupa Birliği Mahkemesi, 2 Haziran 2021 tarihli kararıyla, Parlamento kararlarının yürütmesinin geçici olarak durdurulmasına karar vermişti. İspanya Mahkemesi, Puigdemont’u 2017 bağımsızlık referandumunu düzenlemesi nedeniyle isyana teşvik etmekle suçluyor.

ayrilikci-lider-puigdemont-itlyan-askerleri-tarafindan-tutuklandi
Katalan ayrılıkçı lider Puigdemont gözaltına alındı

“İspanya’nın utancı tarihte hep kalacak.”

Diğer yandan Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum örgütleri, Puigdemont’un gözaltına alınması durumuna tepki gösterdi ve İspanya’yı suçladı. Katalanlar, Barcelona’daki İtalyan Konsolosluğu önünde eylem yaptı. Özellikle sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımlarda, İspanya’nın Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’nı aldattığı, bir Avrupa Parlamentosu milletvekilini başka bir üye ülkede gözaltına aldırdığı savunuldu. Katalonya özerk yönetimi başkan yardımcısı Josep Costa, “Gözaltı en fazla birkaç saat sürecek ama İspanya’nın utancı tarihte hep kalacak.” diye yazdı. Diğer yandan İspanya’da ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) lideri Pablo Casado ise “Puigdemont, anayasaya bağlılığa yaptığı darbeden dolayı İspanya’da yargılanmalı. (Başbakan) Pedro Sanchez de iktidarda kalmanın karşılığı olarak bir af uygulamak yerine mahkemenin vereceği karara saygı göstereceğine söz vermeli.” ifadelerini kullandı.

Katalonya’da yasadışı bağımsızlık

12 Ocak 2016-28 Ekim 2017 arasında Katalonya özerk hükümet başkanı olarak görev yapan Carles Puigdemont’un liderliğinde 1 Ekim 2017’de Anayasa Mahkemesinin iptal kararı vermesine rağmen yasa dışı bağımsızlık referandumu gerçekleşmişti. İspanya Senatosunda anayasaya dayanarak alınan kararla Katalonya’nın özerk hakları geçici olarak merkezi hükümete devredilmişti. Bu gelişmelerin ardından İspanya mahkemelerinden kaçan Puigdemont ve 6 eski Katalan siyasetçi ülkeyi terk etmişti.

Benzer gönderiler