Londra’da telefonla Müslümanları öldürmekle tehdit etti 85 pound ceza aldı

73

Dün, Londra’da bir markette alışveriş yapan Müslüman bir kadına sözlü saldıran ırkçı kadının haberini vermiştik. Haberimizde İngiltere’de yaşanan İslamafobik olayları hatırlatmış ve olayın tehlikeli bir boyutlara ulaştığına dikkat çekmiştik. Londra’da yaşanan son olay, İngiltere yasalarının İslam düşmanı saldırganlara verdiği cezalarla adeta bunu teşvik ettiğini gösteriyor.

Londra’da İslam düşmanı bir katolik, İslami kitabevini havaya uçurmak ve bütün Müslümanları öldürmek tehdidinde bulundu. David Moffatt isimli 39 yaşındaki ırkçı saldırgan çıkarıldığı mahkemede dinsel ayrımcılıktan kaynaklanan kasıtlı ağırlaştırılmış taciz suçunu kabul etti. Polis, 23 Mayıs’ta kitap dükkanının arandığını ve bir adamın çalışan personeli “kitabevini patlatmakla ve Müslümanları öldürmekle” tehdit ettiğini aktardı.

Tehdit eden şüphelinin daha sonra kitabevinden ayrıldığı ancak görgü tanıklarının şüpheli saldırganın fosforlu bir ceket ile pantolonunu tarif ettiği bildirildi. Şüpheli David Moffatt’ın daha sonra aynı gün içerisinde polis tarafından yakalandığı ifade edildi.

Polisin sorguda iddiaları aktarması üzerine Moffatt’ın, “Müslüman karşıtı değilim. Ben Katoliğim.” şeklinde karşılık verdiği ifade edildi. David Moffatt, 100 saatlik ücretsiz çalışmaya ve mahkeme masrafları için 620 pound ve ek olarak mağdur için 85 pound para cezasına çarptırıldı. Yetkililer nefret suçlarının kabul edilemez olduğunu ve nefret suçlarıyla mücadele etmeye, kurbanları ve ailelerini desteklemeye devam edeceklerini belirttiler. Ayrıca nefret suçlarına maruz kalındığı veya tanık olunduğu takdirde derhal yetkililere bildirilmesi gerektiği ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin