Lutfhansa’nın salgın faturası ağırlaştı

29 bin kişi işten çıkarılacak

Koronavirüs salgınından en çok etkilenenlerden biri de havayolu şirketleri oldu. Salgın nedeniyle birçok havayolu firması binlerce çalışanının işine son veriyor. Bunlardan biri de Alman havayolu şirketi Lufthansa.

Alman Bild am Sonntag gazetesi, şirket içi kaynaklara dayanarak Lufthansa’nın Almanya haricinde 20 bin kişinin işine son vereceğini, ikram birimi olan 7 bin 500 personeli bulunan LSG’yi de satarak personel sayısını 109 bine düşürmeyi planladığını bildirdi. Lutfhansa’nın bu yılki zararı 5.6 milyar avro.

Maaş düşüşünü kabul edin

Alman basınında yer alan haberlerde, şirketin yurt dışı şubelerinde çalışan binlerce kişinin işten çıkarılacağının doğrulandığı belirtildi. Mevcut durumda 109 bin kişinin çalıştığı şirkette çalışanlardan ücretlerinde düşüşü kabul etmesi isteniyor.

9 milyar avroluk kurtarma paketi tükenmek üzere

Alman havayolunun yılın başlarında güvence altına aldığı 9 milyar avroluk hükümet kurtarma paketinin 3’te 1’ini şimdiden kullandığı da kaydedildi.

Lufthansa Group’un iştirakleri olan Eurowings, İsviçre, Avusturya ve Brüksel Havayolları pandemi süresince uçuş programlarını, filosunu ve personel sayısını düşürmüştü. Lufthansa bünyesinde bulunan şirketlerde salgın öncesi seviyelere 2025 yılına kadar dönmesi beklenmiyor.

Benzer Gönderiler