Macron işareti vermişti, Danimarka Afrika’da doğum kontrolü programı uygulayacak

568e1e2ef0dc1e2b24444842

Fransa Cumhurbaşkanı Macron üç gün önce eski sömürgesi Fildişi Sahilleri vatandaşı bir gazetecinin Afrika’yla ilgili bir sorusuna verdiği cevabın AB’nin yeni politikası olduğu ortaya çıktı. Macron Afrika’daki kadınların çok yapmasının sorunları arttırdığını açıklamıştı.

Danimarka’da gelişmekte olan ülkelere doğum kontrolü için daha fazla destek vereceğini açıkladı. Yetkililere göre bu destek “Avrupa’daki göç baskısını azaltabilecek”.

Kalkınma İşbirliği Bakanı Ulla Tornaes, hükümetin destek programına 14 milyon dolar aktaracağını söyledi.

Londra’da bir toplantıda konuşan Tornaes, istenmeyen gebeliklerin dünyanın en yoksul ülkelerinde büyük toplumsal ve insani bedellere yol açtığına dikkat çekerken Afrika’daki nüfus artışını sınırlamanın da önemli olduğunu belirtti.

Bu ülkelerde 225 milyon kadının aile planlaması yöntemlerine erişimi olmadığını vurgulayan Danimarkalı bakan, bu yüzden genç kadınların eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

Afrika’daki nüfus artışını sınırlamanın dış politika ve güvenlik politikası olarak Danimarka hükümeti açısından önemli olduğunu belirten Torneas, “Eğer Afrika’da nüfus artışı böyle giderse bugün 1,2 milyar olan nüfus 2050’da 2,5 milyar olacak” dedi ve ekledi:

“Avrupa üzerindeki göç baskısını azaltmanın bir yolu da bazı Afrika ülkelerindeki çok yüksek doğum oranlarını sınırlamaktır.”

Danimarka Parlamentosu 2016 yılında ülkeye gelip sığınma başvurusu yapanların değerli eşyalarına el konulmasını desteklemiş, bu hamle Birleşmiş Milletler’in tepkisini çekmişti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın