Macron’un İslam düşmanlığı okul kitaplarında

5f4f75630f25442c44d2a12d

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “ifade özgürlüğü” adı altında İslam düşmanlığını normalleştiriyor. Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan ve tüm İslam dünyasında infiale neden olan Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri savunan Macron yönetimi söz konusu karikatürleri kitapçık haline getirerek lisede çocuklara okutacak.

Fransa’da Müslümanlara yönelik baskıların ardı arkası kesilmezken, skandal bir karar alındı. Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan Peygamberimiz Hz. Muhammed’e yönelik çirkin karikatürler, kitapçık haline getirilerek liselerde dağıtılacak. Fransa’nın 13 bölgesi için karara onay verildi. Fransa genelinde 11 bin lise bulunurken, bu kurumlarda 2 milyon 300’e yakın genç eğitim görüyor.

Fransa’da yaşayan gazeteci Fatih Karakaya ülkede Müslümanlara yönelik baskıların her geçen gün daha da arttığını söyledi. Fransa’da başörtülü kişilerin potansiyel terörist olarak görüldüğüne dikkat çeken Karakaya, “Resmi açıklamaya göre kitapçıkta basında yayınlanan en çarpıcı dini ve siyasi karikatürler bir araya getirilecek. Hz. Muhammed’e yönelik çirkin karikatürlerin de yer alacağı kitapçık, ‘Cumhuriyet değerlerini korumak ve Fransız halkının özgürlük içinde yaşaması için bu girişimde bulunulacağı açıklandı. Geçen gün karikatürleri bölge binasına yansıttılar” dedi.

Fransa’da 5 milyona yakın Müslüman’ın yaşadığını aktaran Karakaya, “Fransa’da her olayda Müslümanlar toplumsal bir suçlamayla karşı karşıya kalıyor. Okullarda bir etkinlik yapıyorlar, başörtülüyseniz katılmanız yasak. Çocuk bakıcıları memur olarak sayıldığı için artık başörtülü kadınlar bu işi yaparlarsa çalışma izinlerinin iptal edileceği açıklandı. Camileri kontrol altına almak istiyorlar. Türkiye ve Araplardan artık imamlar gelmeyecek. Bu imamlar radikal İslam anlatıyorlarmış. Fransa’nın bir süre önce kurduğu CFCM Müslümanlar Konseyi bu imamların yetiştirilmesini sağlayacak. Müslümanları baskı altında tutan bir sürece doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Müslümanlara yönelik baskıların derneklere düzenlenen baskınlarla başladığını ifade eden Karakaya, “2 Ekim’de Cumhurbaşkanı Macron’un ayrımcılık, içe kapanıklıkla ilgili bir yasa hazırlayacağız dedikten bir gün sonra, Paris’te bulunan Hz. Ömer Camisi’ne baskın yapıldı. Burada çocukların gizli bir şekilde kurs aldığını iddia ederek bu baskını gerçekleştirdiler. Kalabalık bir polis grubu 15 yaşından küçük çocukların olduğu camiye geldiler. Çocuklar burada sadece Kur’an dersi alıyorlardı. Bu olaydan sonra valilik bir açıklama yaparak, ‘İslamcılık ve kendine kapanma birimimizin şikayet üzerine yaptığı baskında hiçbir şey bulamadık. Sadece yangın tedbirleriyle ilgili birkaç eksiklik gördük’ dedi” diye konuştu.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın