Marine Le Pen Cumhurbaşkanı seçilirse başörtüsünü yasaklayacak

le-pen-islam

Fransa’da yeni Cumhurbaşkanlığı seçimi 10 Nisan’da düzenlenecek. Ülkedeki ırkçı siyasetçiler ise İslam karşıtı söylemlerde adeta birbirleriyle yarışıyor. Fransa’da, aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin lideri ve cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen, BFM TV’de bir programa katıldı. Le Pen, seçilmesi halinde, “Kamusal alanda başörtüsünü yasaklamak istiyorum.” diye konuştu. Le Pen ayrıca okullarda başörtüsü takma yasağını genişletip kamusal alana yaymak istediğini söyledi. Ayrıca göçün yasaklanmasıyla ilgili referandum yapacağını ifade etti. Diğer aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour da seçilirse 1 milyon sığınmacıyı Fransa’dan sınır dışı edeceğini dile getirdi. Zemmour France Info’da katıldığı programda, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 5 yıllık görev süresince ülkeye 2 milyon sığınmacı getirdiğini ifade etti. Zemmour, “Ben de 1 milyon yasa dışı, suçlu yabancı sığınmacıyı sınır dışı edeceğim.” ifadelerini kullandı. Çifte vatandaşlığı olan suçluların Fransız vatandaşlığını iptal etmeyi vadetti.

fransa-le-pen
Marine Le Pen: Seçilirsem başörtüsünü yasaklayacağım

Zemmour’un İslam karşıtı açıklamaları

Fransa’nın aşırı sağcı Cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour, İslam karşıtı açıklamaları bitmiyor. Zemmour Mart 2022’de de ezanı hedef aldı. Aşırı sağcı söylemleriyle taraftar toplamaya çalışan siyasetçi, BFMTV kanalında halkın sorularını yanıtladı. Zemmour, “Fransa‘da müezzin sesi duymak istemiyorum ve eğer ben cumhurbaşkanı olursam duymayacağım.” dedi. Fransa‘nın “kiliseler manzarası” olarak kalması gerektiğini söyleyen ırkçı siyasetçi, “devasa camileri reddediyorum.” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un akıl hocası olan Zemmour, nisan ayında yapılacak seçimde cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Zemmour eğer cumhurbaşkanı olarak seçilirse Fransa’da değişen hiçbir şey olmayacak. Nitekim ülkede zaten Müslümanlara baskı uygulanıyor. Neredeyse her gün bir cami kapatılıyor. Müslüman kadınların başörtülerini özgürce takması yasaklanıyor.

Fransa’da Müslümanlar baskı altında

Fransa’da Müslümanlar baskıya maruz kalıyor. Ülkedeki Müslüman ırkçılığı devlet eliyle körükleniyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından sonra hükümet, ağustosta Müslümanlara karşı ayrılıkçı yasa çıkardı. Macron yönetimin kabul ettiği “ayrılıkçı” yasa, Müslümanların hayatına müdahale ediyor. Ülkede yaşayan Müslüman toplum baskılara maruz kalıyor. Başörtülü anneler, çocuklarının veli toplantılarına veya çocukları ile birlikte okul gezilerine katılamıyor. Tesettür mayo giymek isteyen kadınlara izin verilmiyor. Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşlarına baskınlar düzenleniyor. Çocuklarına evde eğitim vermek isteyen aileler, çocuklarını Fransız okullarına göndermek zorunda kalıyor. Macron yönetiminin ayrılıkçı yasası bu nedenle çok sık eleştiriliyor. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları da körüklüyor.

Benzer gönderiler